صنایع دستی استان

صنایع دستی:

استان ایلام به لحاظ ساختار اجتماعی و شرایط زیست محیطی درگذشته و عوامل اقتصادی و در آمد زایی ، دارای پتانسیل های مناسب در زمینه متعدد صنایع دستی و مستعد توسعه وسرمایه گذاری می باشد. صنایع دستی افزون بر تأثیر اقتصادی در زندگی خانوارهای استان به لحاظ دفاع از هویت فرهنگی و ملی حائز اهمیت و قابل توجه است.

طبیعت استان موادخام بسیارمناسبی را در اختیارانسانهای ساکن در این خطه قرارداده و مردمان این استان با ذوق و شوق و هنر بالای خود دست به خلق محصولات بسیار زیاد می زنند از آن جمله اند: فرش ( تمام ابریشم چله ابریشم چله دوکی ) گلیم ساده و ونقش برجسته ، نمد ، چیت ( چیغ ) جاجیم ، اهرامی وگیوه ازمیان این صنایع ، فرش ، گلیم برجسته ، چیت ، گیوه و اهرامی قابلیت توسعه و صادرات را دارند.

مردم ساکن در استان ایلام از قدیم الایام با ساخته های دستی و بافته های  محصولاتی تولید کرده اند که بافت فرش و گلیم و اکنون دارای اهمیت بسیار در بازار های داخلی و خارجی است گلیم های گل برجسته بافت استان ایلام بنام های گلدانی ، قفقازی ، کاجی و منظره درابعاد معمولی 5/1 ذرع و میان علاقمندان به صنایع دستی معروف شده است .همچنین توسط هنرمندان خراط ضمن ساخت میل های ورزشی باستانی از جنس تنه توت و تنه درخت بلوط و گردو و از چوب برالیک ( گلابی وحشی ) و کلیم چوب سیگار و چیق و دیگر ظروف چوبی تهیه می شود .

صنایع دستی استان:

فرش کرک/فرش ابریشم/گلیم نقش برجسته/جاجیم بافی/نمدمالی/گیوه بافی/فرنجی مالی/قتره (چادر) بافی/

سوغات محلی:

روغن حیوانی دان ایلامی/کره محلی/عسل کوهی و ناب / کشک / ترخینه / کنجد / گردو /سقزمحلی/صمغ درخت بنه/شیرینی بژی بساق/شیرینی کله کنجی/