اخبار

دکتر ربیعی درحاشیه آیین تودیع و معارفه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور : آئین نامه اشتغال روستایی دردستورکار هیات دولت است

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی درحاشیه آیین نامه تودیع و معارفه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ودر جمع خبرنگاران اعلام کرد : آئین نامه اشتغال روستایی دردستورکار هیات دولت است .
به گزارش مرکزروابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی دکترعلی ربیعی افزود : درهفته پیش رو آئین نامه های اجرایی اشتغال روستایی درسطح استان ها می رود و کارآغاز می شود . 
 
وی ادامه داد : مهارت آموختگان فنی و حرفه ای درمسابقات جهانی مهارت ابوظبی ،مدال ها و دیپلم   افتخار  کسب   کردند . 
 
وزیرتعاون،کار ورفاه اجتماعی به جمعیت بی سوادان کشور اشاره کرد و گفت : یکی از اهداف سازمان فنی و حرفه ای دردوره جدید مهارت آموزی به افراد ترک تحصیل کرده است و برای ورود و آموزش این افراد به نوعی مهارت آموزی نیازداریم که این امر را با وام های اشتغال مرتبط کرده ایم که بتواند جذابیتی برای این افراد به وجود آورد . این افراد در شرایط فعلی نه مهارتی دارند و نه تحصیلات . 
دکترربیعی افزود : بسیاری از افراد در کشور درخصوص حوزه آب ومشکلات آن  سخن می گویند اما کسی درمورد جمعیت کشور و فقدان مهارت در نیروهای ایرانی که هم رشد را گران می کند و هم قیمت تمام شده کالا را و هم منجر به ناامیدی خود افراد می شود صحبتی به میان نمی آورد . 
 
وی افزود: درامر مهارت نیازداریم حداقل یک و دو دهم درصد الی یک و نیم درصد رشد " جی دی پی " را برای مداخله در بازار کار برای مهارت افزایی وارد کنیم . این رقم خوبی نیست . رقمی که از مجموعه آموزش و آموزش عالی داریم به این اندازه نیست . 
 
دکترربیعی اضافه کرد : مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای مربیان مجربی هستند و کارشناسان خارجی ای که وارد می شوند سطح مربیان را مناسب می دانند . درجوارکارگاه مربیان مناسبی داریم . باید تجهیزات فنی و حرفه ای را نوسازی    کنیم . 

اشتغال آینده به نوسازی تجهیزات فنی و حرفه ای نیازدارد 
 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی یادآورشد : برای اشتغال آینده به نوسازی تجهیزات فنی و حرفه ای نیازداریم ودر بخشی دیگراز مهارت ها به تربیت مربی نیازداریم .دربخش هایی مانند آی سی تی و گردشگری ظرفیت اشتغال بسیار بالایی داریم .نوعی آموزش های مهارتی ترکیبی از کار و عمل است وبه آموزش های نظری درآن حوزه نیازداریم .
وی افزود : دربخش هایی با اشتغال جدید نیازمندیم که سازمان فنی و حرفه ای را متناسب کنیم . مثلا در حوزه آی سی تی دانش آموختگان  این حوزه خودشان می توانند به تنهایی نقش مربی را نیز ایفا کنند . باید حتما درسه جهت کار و گفت و گو  کنیم . یکی خود مردم هستند که بیایند و آموزش ببینید . با خود آموزش و پرورش تفاهم نامه ای امضا کرده ایم که از دبستان درسطوح استان با فنی و حرفه ای ما کار می کنند . این امر به خودی خود کمک کننده است اما خانواده ها نیز باید کارکنند . جهت گیری درس های کارورزی ما در دانشگاه تغییرپیدا کرد .
وی گفت : دربرخی از رشته ها کارورزی تبدیل به درسی تفریحی شده بود که باید احیا شود . خود فرهنگ مردم از دانشجو گرفته تا سطوح دبیرستان باید به سمت مهارت آموزی بیایند . بخش دیگر مربوط به عرضه نیروی کار است . مدت ها که رابطه بین تقاضا و عرضه نیروی کار خدمات ، صنعت و کشاورزی ، با فنی و حرفه ای قطع شد . به عنوان مثال به انرژی اتمی رفتیم و گفتیم نیروهایشان را با کمک آموزش فنی و حرفه ای به مهارت مجهز کنند . 
 
صنعت و آینده اشتغال باید به فنی و حرفه ای نزدیک شود 
 
دکترربیعی بر نزدیک شدن صنعت و آینده اشتغال  به فنی و حرفه ای تاکید کرد وگفت : هیات امنای فنی و حرفه ای باید از صاحبان صنایع ، خدمات ، کشاورزی و ...باشند و ضلع سوم این امر نیز دولت است . اگر ما به فکر فقر و اشتغال ، محیط زیست ، آب و ...هستیم باید به موضوع مهارت نیز توجه جدی داشته باشیم . 
 
طرح کارورزی درحال انجام است 
 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اضافه کرد : طرح کارورزی در حال انجام است . اکنون در حال جهت دهی به بیمه مشوقین طرح کارورزی هستیم تا 200هزارنفر هدف گذاری شده را تحقق دهیم . درطرح کارورزی افرادی که شرایط قانون را داشتند تامین می کنیم . دراین طرح یک سری ثبت نام های گسترده بدون داشتن شرایط انجام شد . شاید افرادی هم شغل داشتند و با انتظار شغلی بهتر به این طرح ورود پیدا کردند و این کار مداوم است . در سال آینده این کار با پختگی بیشتر دنبال می شود . این کار مداوم و تعطیل ناپذیراست . جهت ما اکنون در ارائه حق بیمه فرد است این امر برای کارفرما نیز جذابیت بیشتری داشت . 
 
۱۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید