اخبار

نهمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با حضور دکتر تقی زاده معاون امور مجلس، حقوقی و استان ها وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار گردید

نهمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با حضور دکتر تقی زاده معاون امور مجلس، حقوقی و استان ها وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار گردید
صبح روز سه شنبه، بیست و پنجم مهرماه، با حضور دکتر تقی زاده معاون امور مجلس، حقوقی و استان ها وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، مهندس شیرخانی سرپرست اداره کل و رییس شورای هماهنگی دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام و کلیه مدیران عضو شورای هماهنگی، نهمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در محل سالن جلسات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، دکتر تقی زاده گفت: ضرورت سیاست های اجتماعی هدفمند و تاکیدات مقام معظم رهبری و بیانات دکتر روحانی رییس جمهور مبنی بر اقتصاد مقاومتبی و تکیه بر تولید و اشتغال، چراغ راه مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده است.

وی گفت: برنامه های نه گانه مقام عالی وزارت؛ برنامه ملی فقرزدایی و کاهش نابرابری، برنامه جامع حمایت با تاکید بر کاهش آسیب های اجتماعی، برنامه اشتغال فراگیر با تاکید بر مناطق محروم و روستایی، توانمندسازی، مهارت افزایی و توسعه منابع انسانی، ارتقای امنیت شغلی و صیانت از سرمایه های انسانی و منابع معودی در جامعه کار و تولید با همکاری شرکای اجتماعی، پایدارسازی صندوق  های بازنشستگی، تبدیل بنگاه های اقتصادی وابسته صندوق ها به پیشران اقتصاد ملی، توسعه تعاون، توسعه فرهنگی و اجتماعی نیروی کار نیز بر ریشه کردن فقر، داشتن نظام حمایت اجتماعی و ایجاد مقابله با بیکاری، بی گمان از مهم ترین سیاست های اقتصادی و اجتماعی کشور است.

دکتر تقی زاده افزود: با استقرار بانک اطلاعات در دولت یازدهم و پایش اطلاعات و تحلیل در دوره دوم دولت، امیدواریم شاهد جهت گیری و هدف گذاری بهتر در زمینه کاهش فقر و نابرابری و به تبع آن کاهش نابرابری ها در کشور باشیم.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال 1400 به اهدافی چون: افزایش حمایت از بهبود معتادان به میزان یک میلیون و 432 هزار و 496 نفر، افزایش حمایت از کودکان خیابانی به تعداد سالانه 7600 نفر، کنترل افزایش طلاق به تعداد 176 هزار و 119 نفر، کاهش و کنترل وقوع طلاق در راستای کنترل و کاهش نرخ طلاق به میزان 20 درصد در سال دست پیدا کنیم.

دکتر تقی زاده یادآور شد: وزارت تعاون، کار  و رفاه اجتماعی در حال تدوین برنامه ها و بسته های حمایتی اجتماعی، تشکیل پرونده های الکترونیکی رفاه اجتماعی و کارگستری برای گروه های هدف نظیر کودکان و زنان بد یا بی سرپرست، معلولان، معتادان و ... در راستای حمایت از این گروه ها و کاهش ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی است.

 

معاون امور مجلس، حقوقی و استان ها وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه امیدواریم با تمرکز بر سیاست‌های مناسب برای مقابله با فقر و توسعه اشتغال، زمینه‌های خوبی برای کنترل نرخ افزایش آسیب‌های اجتماعی و کاهش آنها ایجاد کنیم، تصریح کرد: مهم‌ترین رکن اقتصاد و اشتغال، بخش خصوصی است، چون بخش خصوصی شغل ایجاد می‌کند و وظیفه دولت، کمک به توسعه اقتصادی و فعالان این بخش برای برداشتن موانع است.
وی تکیه بر تولید، اشتغالزایی و اهتمام به اقتصاد مقاومتی با محوریت فقرزدایی، کاهش معضل بیکاری، اشتغال فراگیر، توانمندسازی گروه های هدف، مهارت آموزی و توسعه منابع انسانی، پایداری صندوق های بازنشستگی، کاهش نابرابری ها و فقر، مهارت آموزی و تعین تکلیف شرکت های زیان ده و سود ده را از دیگر سیاست های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بیان کرد.

دکتر تقی‌زاده با بیان این که روستاها نماد تولید و خودکفایی در کشور هستند، ادامه داد: اکثر روستاهای کشور امروز دارای جاده، آب و برق و گاز هستند، یعنی زیرساخت زندگی در روستاها بهبود یافته و  در بسیاری از روستاها در حال حاضر تعداد روستائیان دارای دفترچه‌ی بیمه ارتقاء یافته است.

وی با اشاره به این که به کارگیری تعاونی‌های روستایی تجربه‌ای موفق بود، گفت: برنامه طرح روستا تعاون، باید مبتنی بر توانایی‌های هر روستا پیگیری شود و  برای همه‌ی روستاهای کشور نمی‌شود یک نسخه را اعمال کرد، بلکه برای توسعه روستایی باید با شناخت شرایط و مزیت‌های هر منطقه دقیقا اقدام به برنامه‌ریزی کرد.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: ایجاد صنایع کوچک اشتغالزا با محوریت تعاونی از اقدامات ما خواهد بود و با طرح جدید روستا تعاون، ما تا پایان سال جاری تعداد 1 هزار روستای محصول محور در کل کشور ایجاد خواهیم کرد که سهم استان ایلام 36 روستا خواهد بود.

وی تاکید کرد: اهتمام دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حمایت از تعاونی ها و نیز سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی و برداشتن موانع تولید و اشتغال زایی بر سر راه این حوزه است.

مهندس شیرخانی سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام با ارائه گزارشی از وضعیت نیروی انسانی و اشتغال استان ایلام گفت: استان ایلام دارای سه هزار و 285 تعاونی است که در 6 ماهه نخست امسال 29 تعاونی دیگر نیز تشکیل شده است و از این تعداد تعاونی یک هزار و 461 تعاونی فعال است و 452 نفر نیز در این تعاونی ها جذب شده و هفت میلیون و 260 هزار دلار نیز صرف راهبری صادرات تعاونی ها و اتحادیه ها شده است.

مهندس شیرخانی، سهمیه استان برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی را حدود 2 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و از تمامی دستگاه های متولی خواست زمینه جذب این اعتبار را فراهم و در راستای ایجاد طرح های اشتغالزا تلاش کنند.
وی اظهار کرد: امسال باید 9 هزار و 800 فرصت شغلی در این استان ایجاد شود که سهم هر دستگاهی مشخص شده و با توجه به اولویت دولت برای تحقق استغال در استان ها باید مدیران هر مجموعه تمام تلاش خود را برای محقق شدن آن به کار بگیرند.
مهندس شیرخانی افزود: یکی از برنامه های دولت به منظور ساماندهی نیروهای در جستجوی کار به ویژه در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی، اجرای طرح کارورزی است که تاکنون 16 هزار و 500 نفر از دانش اموختگان مراکز آموزش عالی در سامانه طراحی شده ثبت نام کرده اند.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، اشتغال فراگیر را از برنامه های دولت ذکر کرد و افزود: 200 هزار میلیارد ریال سهم کشور در این پروژه است که سهم استان ایلام هفت هزار میلیارد ریال است و هدف این طرح نیز ایجاد فعالیت های کسب و کار برای جوانان جویای کار است.
مهندس شیرخانی به توسعه اشتغال در جامعه روستایی نیز اشاره و تاکید کرد : سهم استان های سراسر کشور از اعتبارات تخصیص یافته در این برنامه 50 هزار میلیارد ریال است که سهم استان سه و نیم درصد این مبلغ است و تسهیلات از این محل به صورت قرض الحسنه بوده و با مدیریت کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان انجام می شود.

گفتنی است: در خاتمه این جلسه، مدیران ادارات و دستگاه های اجرایی: سازمان تأمین اجتماعی، آموزش فنی و حرفه ای،  تأمین درمان، سازمان بهزیستی، صندوق بازنشستگی،  بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، صندوق کارآفرینی امید، امور شعب بانک رفاه کارگران  و امورشعب بانک توسعه تعاون، نیز گزارشی از حوزه کاری خود ارائه نمودند.

۲۵ مهر ۱۳۹۶ ۱۸:۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید