اخبار

وجود 3149 شرکت تعاونی در استان ایلام / 21 درصد تعاونی‌های ایلام توسط بانوان اداره می‌شود

وجود 3149 شرکت تعاونی در استان ایلام / 21 درصد تعاونی‌های ایلام توسط بانوان اداره می‌شود
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با تشریح آخرین وضعیت تعاونی‌های استان، تعداد شرکت‌ها و تعاونی‌های استان را 3149 مورد عنوان کرد و گفت: بیشترین سهم این واحدها مربوط به بخش کشاورزی و کمترین سهم مربوط به بخش معدن است

وی گفت: تعاونی‌های بانوان، 21 درصد کل تعاونی‌های استان را تشکیل می‌دهند و  بیشترین تعاونی‌ها در این بخش مربوط به پوشاک فعال است.

«شکراله شیرخانی» در گفتگو با ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: در حال حاضر 3149 شرکت و اتحادیه‌ی تعاونی در 13 گرایش کشاورزی، صنعت، خدمات، فرش دستباف، اعتبار، مسکن، مرزنشینان، تأمین نیاز مصرف کنندگان، تأمین نیاز تولیدکنندگان، معدن، حمل و نقل، سهام عدالت و چندمنظوره با عضویت بیش از 328 هزار و 692 نفر با عضویت نزدیک به 580 هزار نفر تشکیل و ثبت شده و اشتغال پیش‌بینی شده در قالب این شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی نزدیک به 25 هزار و 355 نفر است.

بخش کشاورزی بیشترین سهم را از تعاونی‌های استان دارد / کمترین بخش مربوط به معدن است

وی افزود: بخش کشاورزی با 1064  تعاونی  34 درصد کل تعاونی‌ها، بخش خدمات با 828 تعاونی ، 26 درصد کل تعاونی‌ها، بخش صنعت با 583 تعاونی با 18 درصد کل تعاونی‌ها به ترتیب دارای فراوانی اول تا سوم و بخش معدن با 7 تعاونی دارای کمترین فراوانی از مجموع شرکت‌های تعاونی ثبت شده هستند.

اداره 656 شرکت تعاونی توسط  بانوان

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با بیان اینکه از مجموع تعاونی‌های استان، 656 تعاونی بانوان هستند که این تعاونی‌ها در حال حاضر فرصت اشتغال نزدیک به 5000 نفر وجود دارد، تصریح کرد: تعاونی‌های بانوان، 21 درصد کل تعاونی‌های استان را تشکیل می‌دهند و  بیشترین تعاونی‌های در گرایش پوشاک فعال هستند.

اشتغال 1457 نفر در 3149 شرکت و اتحادیه تعاونی استان ایلام

شیرخانی با بیان اینکه از مجموع 3149 شرکت و اتحادیه تعاونی استان، در حال حاضر 1457 مورد در حال بهره‌برداری و تولید و ارائه خدمات بوده و بیش 11 هزار نفر هم در این تعاونی‌ها مشغول هستند، ادامه داد:احیاء و راه‌اندازی مجدد شرکت‌های تعاونی نیمه‌فعال و غیرفعال عمدتاً ناشی از عدم وجود سرمایه در گردش است و زمینه‌ی ایجاد اشتغال بیش از 13 هزار نفر مهیا می‌‌شود.

 وی با تاکید بر اینکه تعداد 34 اتحادیه در استان ثبت شده که از این میان 19 اتحادیه فعال هستند، تصریح کرد: بخش کشاورزی همواره از نظر ایجاد فرصت‌های شغلی دارای مقام اول و بخش‌های خدمات، صنعت و فرش دستباف در رده‌های بعدی قرار خواهند گرفت.

ثبت 147 تعاونی مرغداری گوشتی/ فعالیت 106 واحد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام تصریح کرد: در بخش دام و طیور در طول سالیان گذشته بالغ بر 147 تعاونی مرغداری گوشتی با ظرفیت تقریبی تولید 15.5 هزار تن گوشت سفید در استان به ثبت رسیده که از این تعداد 106 واحد مرغ گوشتی با ظرفیت تقریبی تولید سالیانه 8.8 هزار تن گوشت سفید در حال فعالیت هستند.

ثبت 191 واحد گاو شیری و پرواربندی بره و گوساله/ تنها 72 واحد فعال هستند

شیرخانی با بیان اینکه بیش از 191 واحد گاو شیری و پرواربندی بره و گوساله با ظرفیت اشتغالزایی بیش از 968 نفر در استان به ثبت رسیده‌اند که از این تعداد بیش از 72 واحد فعال و مابقی در انتظار تخصیص تسهیلات هستند، افزود: تعداد 10 واحد تعاونی پرورش و تکثیر ماهی در استان، اکثریت تولید گوشت ماهی استان را به خود اختصاص داده‌اند.

تشکیل تعداد 226 تعاونی ایستگاه پمپاژ برقی در ایلام

وی گفت:  در نخستین سال‌های دهه 80 و در  دو سال تعداد 226 تعاونی ایستگاه پمپاژ برقی با مشارکت 1602 نفر از اهالی روستاها و زمینداران اراضی حاشیه رودخانه‌های استان با استفاده از اعتبارات سهم ملی احداث و 2 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را زیر پوشش آب‌های سطحی قرار گرفت و که به صورت مستقیم برای بیش از 2 هزار نفر اشتغالزایی ایجاد کرد و برداشت فروان محصول در سال‌های بعد را ممکن و توان اقتصادی کشاورزان را به نحو چشمگیری افزایش داد به نحوی که اهالی منطقه به ویژه شهرستان دره‌شهر از آن به عنوان نوعی انقلاب در عرصه کشاورزی نام می‌برند.

 

 

فعالیت 147 تعاونی و اتحادیه فرش دستباف

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام تصریح کرد: در زمینه‌ی صنایع دستی تعداد 147 تعاونی و اتحادیه فرش دستباف با عضویت نزدیک به 2 هزار و 181 نفر تاکنون به ثبت رسیده که این تعاونی‌ها فرصت اشتغال نزدیک به 1 هزار و 950 نفر را فراهم کرده است.

تنها مرکز MRI ایلام تعاونی است

شیرخانی گفت: تنها مرکز عکسبرداری پیشرفته MRI ، اولین بیمارستان بخش خصوصی در استان (بیمارستان قائم) و مجهزترین کلینیک بخش غیردولتی (کلینیک خورشید) تعاونی هستند و وجود این تعاونی‌ها در بهبود شرایط بهداشتی استان و نیز نقش بسیار موثری دارد.

عضویت 580 هزار نفر در تعاونی و اتحادیه سهام عدالت

وی تصریح کرد: تعاونی و اتحادیه سهام عدالت به عنوان اولین تعاونی‌های نوع جدید با عضویت نزدیک به 580 هزار نفر تشکیل شده‌اند که با تقسیم سود سهام در آینده‌ای نزدیک شاهد به ثمر نشستن یکی از اهداف تشکیل این تعاونی‌ها خواهیم بود.

تشکیل 14 تعاون دهیاری در تمام شهرستان‌ها

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام ادامه داد: در استان ایلام 14 تعاونی دهیاری در کلیه شهرستان‌ها و نیز 2 تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در شهرستان‌های ایلام و مهران تأسیس شده‌اند که با توجه به اهداف این تعاونی‌ها امیدواریم شاهد ایفای سهم بخش تعاون در توسعه و آبادانی روستاها و شهرستان‌های استان باشیم.

تشکیل 4 تعاونی فراگیر ملی در سطح استان

شیرخانی اظهار کرد: تعداد 4 تعاونی فراگیر ملی در سطح استان با عضویت 70 درصدی 3 دهک پایین درآمدی با هدف فقرزدایی از طریق ایجاد اشتغال، بهبود وضعیت شغلی، بهبود وضع معیشتی یا تلفیقی از آنها با عضویت 313 نفر و اشتغال‌زایی بیش از 40 نفر در استان تشکیل شده است.

وی در خصوص عملکرد بخش توزیع در حوزه تعاون گفت: در بخش توزیع تعاونی‌های مصرف اداری و کارمندی فعال در استان، تعاونی‌های اعتبار، تعاونی‌های مسکن متعارف و مسکن مهر، فعالیت‌های چشمگیری انجام شده بصورتی که در پروژه مسکن مهر استان ایلام جزو استان‌های شاخص و پیشرو است.

فعالیت 85 تعاونی مسکن مهر در سطح استان

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با بیان اینکه تعداد 85 تعاونی مسکن مهر در سطح استان مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد: واحدهای ساخته شده تحت نظارت این تعاونی‌ها 8 هزار و 190 واحد است که از این تعداد 5 هزار و 237 واحد تحویل متقاضیان شده و 2 هزار و 953 واحد مسکونی نیز در دست ساخت بوده که متوسط درصد پیشرفت فیزیکی این واحدها 89 درصد است.

تشکیل 16 اتحادیه تعاونی مرزنشین در استان/ تنها 8 تعاونی فعال هستند

شیرخانی اضافه کرد: در راستای اجرای سیاست‌های دولت و حمایت از مرزنشینان تعداد 15 شرکت و 1 اتحادیه تعاونی مرزنشین در شهرستان‌های مهران، دهلران، ملکشاهی و بخش مرکزی ایلام تشکیل شده که از این تعداد به علت مشکلات متعدد، تنها 8 تعاونی فعال مشغول ارائه خدمت به اعضای خود هستند که از سال 95 تاکنون با جذب سهمیه ارزی، مبلغ  18129 هزار دلار کالا به کشور عراق صادرات داشته و منافع حاصله در بین سهامداران توزیع شده است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با اشاره به طرح روستا تعاون، گفت: افزایش فعالیت روستائیان در زمینه‌های مختلف اقتصادی با هدف تولید و اشتغال در قالب شرکت‌های تعاونی روستایی از اهداف این طرح است و  با توجه به اینکه بخش خصوصی به راحتی در روستاها سرمایه‌گذاری نمی‌کند ایجاد شرکت‌های تعاونی‌ در روستا موجب می‌شود تا ساکنان در آن مناطق از مهاجرت صرف نظر کرده و زمینه ایجاد اشتغال و کسب درآمد مناسب برای آنها فراهم شود.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای برنامه ششم توسعه مبنی بر اولویت مناطق روستایی و ایجاد فرصت اشتغال در روستا یک هزار طرح تعاونی در روستاهای کشور هدف گذاری شده که در مرحله اول 18 روستا در سطح استان شناسایی و جلسات ترویجی با ساکنین در راستای معرفی طرح برگزار شده که اعتبار مورد نیاز جهت اجرای این طرح از محل صندوق توسعه ملی با کارمزد 4 تا 7 درصد و بازپرداخت حداکثر 6 ساله و 1 سال تنفس پیش‌بینی شده است.

تاکنون تعداد 2 هزار و 75 طرح تعاونی از تسهیلات اعتباری بخش تعاونی استفاده کرده‌اند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در ادامه در تشریح وضعیت بخش تعاون از لحاظ پرداخت تسهیلات، اظهار کرد: از ابتدای فعالیت بخش تعاون در استان تاکنون تعداد 2 هزار و 75 طرح تعاونی از تسهیلات اعتباری بخش تعاونی استفاده کرده‌اند که این طرح‌ها با اخذ بیش از 2040 میلیارد ریال تسهیلات توانسته‌اند 15 هزار و 692 فرصت شغلی ایجاد کنند.

 

۱۸ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید