اخبار

مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام: زنان خانه‌دار فرصت را از دست ندهند/هیچ واحد تولیدی تعطیل نشده است

مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام: زنان خانه‌دار فرصت را از دست ندهند/هیچ واحد تولیدی تعطیل نشده است
مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام گفت: تأمین اجتماعی حامی تولید است و تا کنون هیچ واحد تولیدی به خاطر بدهی به تامین اجتماعی تعطیل نشده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، سهیلا ملکشاهی اظهار داشت: نقش اطلاع رسانی به مردم و قدرتی که رسانه در انتشار اطلاعات دارد بر هیچ کسی پوشیده نیست و یکی از دستگاه های که به شدت نیازمند این همراهی و تعامل در راستای ایجاد فرهنگ بیمه ای در بین آحاد جامعه است، سازمان تامین اجتماعی می باشد.

تعمیم پوشش بیمه‌ای؛ مأموریت اصلی سازمان تأمین اجتماعی

وی با بیان اینکه ماموریت اصلی سازمان تامین اجتماعی تعمیم پوشش بیمه ای در بین آحاد جامعه است، افزود: در این راستا اقدامات زیادی با صدور بخش نامه ها و دستورالعمل ها  انجام شده تا شرایط لازم را برای استفاده از بیمه در بین همه اقشار مختلف جامعه فراهم شود.

مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام بیان داشت: خوشبختانه مدیرعامل جدید سازمان تامین اجتماعی بر تعمیم پوشش بیمه ای در سراسر کشور تاکید دارند و امیدواریم با همراهی رسانه ها، این فرهنگ را که نقش مهمی در تحقق عدالت اجتماعی جامعه دارد، گسترش یابد و به سرمنزل مقصود که همان پوشش عمومی بیمه است، نائل شویم.

تاثیر مخرب کرونا بر تأمین اجتماعی و جامعه هدف

«ملکشاهی» با اشاره به اینکه تأثیر شیوع بیماری کرونا بر مستمری ها و پرداخت های سازمان تامین اجتماعی غیرقابل انکار است، یادآور شد: متأسفانه بیماری کرونا موجب تشدید بیماری تعداد زیادی از بیمه شدگان شد و زمینه را برای بیکاری و از کارافتادگی بیمه شده ها فراهم کرد.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره بیمه شدگانی که بر اثر شیوع ویروس کرونا دار فانی را وداع گفته اند، اضافه کرد: بیماری کرونا هم از لحاظ روحی و روانی بر بیمه شدگان و هم به لحاظ مالی بر منابع مالی تامین اجتماعی اثرات مخربی داشته و این اثرات انکار ناپذیر است.

هیچ واحد تولیدی تعطیل نشده است

مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و به منظور حمایت از تولید و رفع موانع واحدهای تولیدی،  اقدامات زیادی انجام داده است، ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی علیرغم اینکه برای پرداخت حق مستمری مستمری بگیران  مشکلات اقتصادی خاص خود را دارد اما همواره در کنار واحدهای تولیدی قرار گرفته و به طور ثابت در کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید و جلسات اقتصاد مقاومتی حضور فعال داشته و دارد.

«سهیلا ملکشاهی» تصریح کرد: هر جا صحبت از همکاری با واحدهای تولیدی بوده یکی از پایه های همکاری در پرداخت مستمری ها و تقسیط حق بیمه ها، سازمان تأمین اجتماعی پیش قدم بوده است و علی رغم مشکلات زیاد برای تأمین منابع مالی مورد نیاز، تا این تاریخ علیرغم اینکه قانون برای سازمان تامین اجتماعی، اختیاراتی برای دریافت مطالبات خود قائل شده است،  موجب تعطیلی هیچ کارگاه و واحد تولیدی نشده ایم.

وی اضافه کرد: در این راستا نیز سازمان تامین اجتماعی از هر گونه تعامل، همکاری و ارائه راهکاری که در خصوص تقسیط و یا امهال حق بیمه وجود داشته است، دریغ نکرده و با صدور بخشنامه امهال حق بیمه ای که صورت گرفته، سازمان تأمین اجتماعی در کنار واحدهای تولیدی بوده و همکاری لازم را داشته است.

شهرداری ها؛ بزرگترین بدهکاران تأمین اجتماعی

مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام با اشاره به اینکه بزرگترین بدهکاران به سیستم تأمین اجتماعی در استان، شهرداری ها به شمار می روند، تأکید کرد: با توجه به اینکه شهرداری ها، هم بابت بدهی های گذشته و هم پرداخت بیمه های جاری کارگران خود با توجه به محدودیت های بودجه ای، با مشکلاتی مواجه هستند، از جمله بدهکاران و تاخیر کنندگان در پرداخت بیمه کارگران خود هستند و امید است با تمهیداتی که از طریق استانداری و وزارت کشور اندیشیده می شود، شاهد این باشیم که این مطالبات پرداخت و کارگران شهرداری ها از پوشش درمانی مناسب برخوردار شده تا بتوانند بیمه درمان خانواده خود را تامین کند.

«ملکشاهی» گفت: با توجه به الکترونیکی شدن خدمات بیمه ای و غیر حضوری شدن سایر خدمات، در این خصوص نیز همکاری لازم انجام شده و ما هم قول همکاری برای تقسیط بدهی های معوق شهرداری ها داده ایم تا در خصوص بیمه های جاری خود اقدام کنند چرا که یکی از خدمات ما، ارائه پوشش درمانی و خدمات بیمه ای به کارگران بسیار عزیز به عنوان قشر آسیب پذیر و زحمتکش جامعه است.

بیمه زنان خانه دار؛ فرصتی مناسب برای برخورداری از خدمات متنوع تأمین اجتماعی 

مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام با تأکید بر اینکه زنان خانه دار نباید فرصت بهره مندی از مزایای کم نظیر بیمه تامین اجتماعی را از دست بدهند، اظهار داشت: بیمه زنان خانه دار یکی از ماموریت های اصلی سازمان تأمین اجتماعی و پتانسیلی است که در استان وجود دارد و اثرات اجتماعی  بسیاری دارد.

«ملکشاهی» با بیان اینکه در این شرایط کرونایی یکی از بهترین پرستاران ما همین زنان خانه دار هستند، افزود: با توجه به اینکه زنان خانه دار همزمان چندین شغل از جمله مادر بودن، همسر بودن، خانه داری و ... را برعهده دارند و از سوی دیگر نیز آینده روشنی از نظر مالی ندارند و بیشتر سبد اقتصادی خانوار در دست مردان است، برای تامین آتیه آنان، از سوی سازمان تامین اجتماعی پوشش های مختلفی از جمله ۱۲ درصد، ۱۴ درصد و ۱۸ درصد برنامه ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه در پوشش اول، بحث  بازنشستگی، در پوشش دوم بازنشستگی و فوت و در پوشش سوم بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی برای زنان خانه دار، ارائه می شود، بیان داشت: حداقل سن برای برخورداری از این پوشش ها، ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال است، اما کسانی که دارای سن بالای ۵۰ سال سن هستند به ازای هر تعداد سالی که قبلاً دارای بیمه بوده اند، می توانند از معافیت سنی برخوردار شوند.

مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام با بیان اینکه شرایط بیمه ای برای زنان خانه دار از جمله زنانی که به غیر از خانه داری در طول ماه شغل دیگری ندارد، کامل است، بیمه اختیاری مکمل نیز برای کسانی که غیر از خانه داری به شغل دیگری مشغول هستند اما با توجه به وضعیت شغلی از پرداخت حق بیمه یک ماه کامل برخوردار نیستند، تعریف شده است، یادآور شد: از سال گذشته اجازه انعقاد بیمه اختیاری داده شده که این دسته از زنان، بتوانند خلاء ناشی از میزان پرداخت بیمه ای که در محل کارشان دارند، پر شده و این زنان بتوانند خودشان سابقه بیمه ماهانه خود را تکمیل کنند.

«ملکشاهی» با اشاره به اینکه یک ذهنیت در سطح جامعه از مزایای بیمه زنان خانه دار وجود دارد به دلیل عدم آگاهی از این قانون است، اضافه کرد: بر اساس قانون؛ زنان خانه دار بعد از فوت همسر، هم می توانند از مستمری خود و هم از مستمری همسر استفاده کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از دختران و دانشجویان  که در بیمه، تحت تکفل پدر و مادر خود هستند نیز می توانند در بخش درمان از بیمه پدر و مادر استفاده نمایند و صرفاً برای بازنشستگی خود، بیمه بازنشستگی پرداخت کنند. 

مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام تصریح کرد: از سوی دیگر این ذهنیت وجود داشت که تنها در صورت فوت پدر، مستمری به فرزندان  می رسد و در صورت فوت مادر این امر برقرار نیست،  در صورتی که بر اساس قانون جدید، در صورت فوت پدر و مادر، هر دو مستمری به صورت توأمان به فرزندان خواهد رسید.

طرح ۳۰۷۰ و ارائه خدمات غیرحضوری؛ اقدام بزرگ تأمین اجتماعی

«ملکشاهی» با بیان اینکه یکی از اقدامات بزرگ تأمین اجتماعی که با استقبال مردم مواجه شده، استفاده از خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی بوده است که در قالب طرح ۳۰۷۰ اجرا شده است و بر اساس این طرح ۳۰ خدمت از خدمات بسیار پرتکرار سازمان تأمین اجتماعی باعث کاهش بیش از ۷۰ میلیون بار مراجعه در سراسر کشور شده است، گفت: این طرح در استان ایلام نیز اجرا شده و موجب کاهش هزینه ها هم برای بیمه شدگان و هم برای سازمان گردیده است.

وی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح، خدمات رسانی به بیمه شدگان تسهیل و ساعات خدمات رسانی به ۲۴ ساعت افزایش یافته است، تاکید کرد: از همین جا از عموم مردم استان دعوت می کنیم که از طریق سیستم ۳۰۷۰ تمام اطلاعات بیمه ای خود را که نیاز دارند دریافت کنند و بر این اساس هم از مراجعه به شعبه جلوگیری می شود و هم در این سامانه بیمه شدگان می توانند از دو سال آخر پرداخت حق بیمه، فیش حقوقی مستمری بگیران، خدمات پرداخت سربازی، حق بیمه و مشاغل مشمول بیمه و سایر خدمات بهره مند شوند.

۵۰ درصد جمعیت استان تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند

مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد جمعیت استان به صورت مستقیم و حدود ۵۰ درصد دیگر نیز به صورت غیرمستقیم با مسائل تامین اجتماعی در ارتباط هستند، گفت: در بحث بیمه بیکاری دو نوع کارگاه داشتیم، برخی از کارگاه ها با توجه به شرایط حاکم، مجبور به تعطیلی شدند که  آمارهای این کارگاه ها از سازمان تامین اجتماعی احصاء و به وزارت کار اعلام شد.

«ملکشاهی» اظهار داشت: شیوع کرونا باعث تعطیلی برخی کارگاه ها شد که در راستای حمایت از کارگران، موضوع پرداخت بیمه بیکاری دنبال گردید و در حال حاضر ۹۹۰ نفر در سطح استان، بیمه بیکاری دریافت می کنند.

وی یادآور شد: برخی کارفرماها نیز در شرایط کرونا، بنابر شرایطی که داشتند مجبور به ادامه فعالیت بودند، برای این کارگاه ها نیز بسته هایی پرداخت حق بیمه تعریف شد تا از یک طرف از کارگرها حمایت و از طرفی دیگر کارگاه ها از طریق پرداخت حقی بیمه اقساطی و امهال حق بیمه در مدت کرونا، مورد حمایت قرار گیرند که بعداً با شروع فعالیت عادی،  شروع به پرداخت حق بیمه ها کنند.

مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام خاطرنشان ساخت: افزایش میزان تعداد بیمه شده در استان ایلام در برهه هایی از زمان، به واسطه  این است که برخی از طرح های بزرگ، تعدادی از مشاغل پیمانکاری در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی و در مرحله ساخت و تجهیز کارگاه و مقدمات بهره برداری، به صورت موقتی به چند هزار نفر  کارگر نیاز دارند اما در مرحله بهره برداری، شاهد کاهش میزان کارگران هستیم و این یک بحث عادی است که در دوره ای با شروع به کار برخی طرح ها، شاهد افزایش تعداد بیمه شدگان و در برخی ماهها نیز شاهد کاهش بیمه شدگان خواهیم بود.

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی منوط به پرداخت حق بیمه کارگران

«سهیلا ملکشاهی» با اشاره به اینکه متأسفانه بسیاری از کارفرمایانی که وام های مختلف اشتغال به واسطه ایجاد اشتغال دریافت کرده اند، اقدام به ایجاد شغل و بیمه فرد کارگر نکرده اند، تصریح کرد: با تاکید استاندار؛ از این به بعد برای بحث پرداخت تسهیلات اشتغال، ایجاد بیمه توسط کارفرما برای کارگران لازم و ضروری است.

وی یادآور شد: خیلی از کارفرمایان در دریافت وام های میلیاردی زمینه اشتغال ۱۰ نفر را اعلام می دارند اما در کنترل های انجام شده حتی یک نفر هم بیمه شده نداشته اند که بر این اساس استاندار در جلسه اشتغال تأکید کردند که منطق ما برای پرداخت وام های اشتغال، پرداخت بیمه توسط کارفرما خواهد بود.

مرخصی زایمان همان ۶ ماه است

مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام در خصوص قانون مرخصی زایمان برای مادران بیمه شده به مدت ۹ ماه، اظهار داشت: بر اساس قانون باید منابع مالی هر ماده و تبصره بصورت قانونی مشخص باشد، اختلاف بین سازمان تأمین اجتماعی و دولت در خصوص افزایش میزان مرخصی از ۶ ماه به ۹ ماه در همین امر است که باید منابع مالی آن برای اجرایی شدن آن دیده شود، در صورتی که تأمین اجتماعی هیچ گونه ردیف اعتباری از دولت دریافت نمی کند و دولت می بایستی میزان اعتبار و مابه التفاوت شش ماه به نه ماه را مشخص کند.

«ملکشاهی» تأکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی کماکان حقوق مرخصی زایمان را به مدت ۶ ماه پرداخت می کند و پرداخت بیش از ۶ ماه منوط به صدور رأی از سوی دیوان عدالت اداری است.

وی با اشاره به طرح افزایش میزان سن بازنشستگی به میزان دو سال، اضافه کرد: به نظر بنده، این امر نیازمند کار علمی بسیار دقیق است، زمانی اتفاقاتی خاص در بحث بازنشستگی می افتد که در خصوص موضوع امید به زندگی در جامعه مباحثی مطرح باشد و از لحاظ جامعه شناسی نیز مطالعات لازم صورت گیرد و بر اساس آن، تغییراتی در مقوله امید به زندگی احصاء شود که با توجه به شرایط، این امر در جامعه صدق نمی کند.

گفتنی است؛ مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان ایلام در این مصاحبه خبری به سئوالات متنوع خبرنگاران این مجموعه خبری، با سعه صدر پاسخ گفت .

۱۲ دی ۱۴۰۰ ۱۱:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید