اخبار

عبدالملکی با اشاره به تکلیف قانونی بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه مطرح کرد: زیست‌بوم ملی اشتغال ایران با همکاری همه دستگاه ها طراحی شده است/ جامعه هدف ایجاد اشتغال ۱۴ میلیون نفر است

عبدالملکی با اشاره به تکلیف قانونی بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه مطرح کرد: زیست‌بوم ملی اشتغال ایران با همکاری همه دستگاه ها طراحی شده است/ جامعه هدف ایجاد اشتغال ۱۴ میلیون نفر است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طراحی زیست بوم ملی اشتغال ایران با همکاری همه دستگاه ها خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حجت الله عبدالملکی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، 9 آذرماه) مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از مجلس شورای اسلامی برای ارائه گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی  در خصوص نحوه اجرای بند(الف) تبصره (18) قانون بودجه سال 1400 کل کشور گفت: در حوزه اشتغال مخاطبان غالباً بیکاران صرف نیستند، لذا 5 گروه در این حوزه وجود دارد. بر این اساس 2.4 میلیون نفر بیکاران مطلق، 2.2 میلیون نفر اشتغال ناقص، 2 میلیون نفر ناامیدشدگان جویای کار، 2.7 میلیون نفر شاغلان کم درآمد و 4.5 میلیون نفر شاغلان غیررسمی هستند که مجموع این افراد بالغ بر 14 میلیون نفر می شود.  
 
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: براین اساس اگر بخواهیم اشتغال شایسته ایجاد کنیم، 14 میلیون نفر جامعه هدف را تشکیل می دهند، البته برخی از این موارد در بخش های دیگر نیز حضور دارند، مانند افرادی که در حوزه شاغلان غیررسمی و کم درآمد فعالیت می کنند.
 
وی ادامه داد: جمعیت بیکار و شبه بیکار در حدود 6.7 میلیون نفر، جمعیت فاقد شغل شایسته مجموعاً 14 میلیون نفر هستند؛ نرخ مشارکت کنونی 41 درصد است و نرخ بیکاری رسمی که شامل بیکاری مطلق است، 9.6 درصد است.
 
دکتر عبدالملکی تصریح کرد: نرخ بیکاری رسمی جوانان بین 18 تا 35 سال 17.6 درصد است؛ جوانان 15 تا 29 ساله نیز کسانی هستند که در حال اشتغال و  تحصیلات نیستند که به آنها نیت گفته می شود. متاسفانه در استان های غربی، شمالی و سیستان و بلوچستان شاهد بیکاری 40 درصدی این بخش هستیم.
 
این عضو کابینه دولت سیزدهم بیان کرد: برنامه های اشتغال زیادی در کشور اجرایی شده، اما این سوال وجود دارد که چرا تاکنون این مسائل حل نشده است، که باید پاسخ داد؛ برنامه های اشتغالمان متاسفانه به صورت جزیره ای مطرح و اجرایی شده است. به عنوان مثال سیستم بانکی به دنبال گزارشات ارائه وام دادن بوده، اما منهای مابقی زنجیره های اشتغال. همچنین سیستمی درصدد ارائه مجوز بوده منهای بخش های دیگر اشتغال که این رویه در بخش های مختلف به صورت جزیره ای و بخشی انجام شده است.
 
وی ادامه داد: ده ها هزار میلیارد تومان در طول این سال ها هزینه شده، اما مسئله اشتغال هنوز باقی مانده است؛ کاری که در دولت سیزدهم شروع شده درخصوص نگاه زیست بومی به مقوله اشتغال است. زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران با همکاری همه دستگا ها طراحی شده است.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این زیست بوم ارتباط بین اشتغال و تولید وجود دارد؛ تولید منجر به اشتغال می شود و اگر افزایش یابد، فرصت های شغلی بیتشری حاصل می شود. همچنین اگر کیفیت نیروی کار بهبود یابد، شاهد بهره وری تولید نیز خواهیم بود. برای اینکه دوگانه مذکور محقق شود، نیاز به فعال شدن 10 مولفه است.
 
دکتر عبدالملکی بیان کرد: منظور از تولید، تاکید بر بخش های دارای مزیت ملی و منطقه مشاغل کم سرمایه بر، تکمیل زنجیره ارزش و افزایش تولید از طریق فعال سازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل و سرمایه گذاری های جدید است. برای چرخیدن چرخ تولید نیاز به تامین مالی و هدایت نقدینگی و تاکید بر اهرم های اجتماعی و تضامین است.
 
این عضو کابینه دولت سیزدهم اظهار کرد: حلقه فروش و بازاریابی که دارای دستگاه های متولی و متعددی است، از ظرفیت های مختلف مانند حوزه بین الملل، بهینه سازی شبکه تولید، استفاده می کنند. همچنین مسئله نوآوری در تولید، توسعه صنایع روستادوست و تقویت فناوری های متناسب با نیاز تولید نیز دارای اهمیت است. همچین در این زیست بوم دستگاه های متولی نیز در حوزه تامین زمین، انرژی و تامین فضا پیش بینی شده اند.
 
عبدالملکی افزود: همچنین مسائل حقوقی مربوط به اشتغال مانند مجوزها، مالیات، حمایت ها و... نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین برای اینکه عنصر اشتغال و نیروی کار را آماده کنیم نیاز به چند اقدام اعم از بانک جامع اشتغال ایرانیان، ایجاد امکان ارتباط بین کارفرما و نیروی کار، مشاوره برای سنجش میزان انطباق طرح های اشتغال با استعدادها و علایق نیروی کار، اصلاح آموزش های کلاسیک و فنی و حرفه ای و ترویج فرهنگ کسب و کار است.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: نظام هماهنگ بین بخش های مختلف و دستگاه ها شبیه یک ساعت است که قطعات باید کار کنند تا امور پیش برود؛ اولین جلسه شورای اشتغال در 6 آبان ماه برگزار شد و 21 بند کلی برای تحقق زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی به تصویب رسید.
 
وی ادامه داد: راهبرد ما برای ایجاد اشتغال از طریق تقویت بخش های تولیدی بهره ور و اشتغال زا، است که بر این اساس وزارتخانه ها موظف شدند بر این بخش ها متمرکز کنند. توسعه آموزش های عمومی و تخصصی و همکاری نهادهای انقلابی خصوصاً در مناطق محروم از دیگر مواردی است که باید به آنها توجه شود.
 
دکتر عبدالملکی گفت: مسئولیت فرصت شغلی برای کمیته امداد برای سال آینده در نظر گرفته شده است، همچنین هماهنگی وزارت کشور با شهرداری ها برای فضای کسب و کار و فروش در نظر گرفته شده است بحث اصلاح آموزش عالی و مهارتی با لحاظ اولویت های منطقه ای همچنین برش استانی برنامه های اشتغال توسط وزارت کشور به استاندارها ابلاغ می شود بانک مرکزی نیز موظف شده است که ساز و کار هدایت نقدینگی را به شبکه بانکی ابلاغ کند.
 
وی افزود: برای 32 رسته در سطح ملی 8 رسته در سطح استان و 3 رسته در هر ناحیه با وزارت امور اقتصادی و دارایی توافق شد که بهبود فضای کسب و کار به صورت ویژه و اختصاصی پیگیری شود همچنین ما در دبیرخانه شورای عالی اشتغال هماهنگی را میان تمام اجزای زیست بوم اشتغال ایجاد می کنیم تا هرکدام بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند تا این چرخه اشتغال بچرخد.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در جریان مصوبات شورای عالی اشتغال با 40 دستگاه مذاکرات اولیه انجام شده است که موارد سبز رنگ توافقات نهایی انجام شده که در حال اجرا است و موارد قهوه ای رنگ در مرحله مذاکره قرار دارد و در موارد قرمز جواب نهایی به ما اعلام نشده است که پیگیر آن ها هستیم.
 
وی گفت: در بخش صنعت 450 هزار فرصت شغلی تا پایان سال 1401 در قالب الگوها تنظیم شده است برای وزارت جهاد کشاورزی 150 هزار فرصت شغلی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 25 هزار موقعیت شغلی، وزارت ورزش و جوانان 37 هزار و 500 فرصت شغلی، وزارت راه و شهرسازی 96 هزار فرصت شغلی، کمیته امداد امام خمینی (ره) 250 هزار فرصت شغلی برای سال 1401 دیده شده است. همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران 15 هزار فرصت شغلی، انجمن صنفی کارفرمایی برای تثبیت اشتغال و ارتقای بهره وری و وزارت بهداشت و درمان 10 هزار فرصت شغلی در حوزه سلامت دیده شده است.
 
دکتر عبدالملکی ادامه داد: وزارت نیرو در بحث تامین زیرساخت های انرژی برای طرح های کسب و کار و اشتغال، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 20 هزار فرصت شغلی در حوزه های فرهنگی و هنری، سازمان صدا و سیما در موضوع اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ کسب و کار، وزارت علوم و تحقیقات در موضوع افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) 300 هزار فرصت شغلی و اتاق تعاون 100 هزار فرصت شغلی باید ایجاد کنند بدین معنا که با این دستگاه ها نشسته ایم و برنامه ریزی کرده ایم که غیر از توافقنامه کلی، اقدامات عملیاتی که هرکدام باید انجام دهند مشخص شده است. 
 
وی افزود: در این خصوص به طور مثال وزارت ورزش و جوانان در بحث مهارت آموزی و مشاوره کسب و کار اقدام خواهد کرد، وزارت جهاد کشاورزی در تکمیل طرح های نیمه تمام، توسعه زنجیره های عرضه و تولید داخلی نهاده ها عمل خواهد کرد، بنیاد شهید و امور ایثارگران در بحث تقویت خوشه های کسب وکار و وزارت آموزش و پرورش نیز در بحث جذب نیروهای آموزشی اقدام خواهند کرد بدین معنا که وظیفه همه دستگاه ها مشخص شده است.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: ما برای تک تک استان ها و شهرستان ها این که چه برنامه ای و توسط چه دستگاهی و با چه روشی قرار است اتفاق بیافتد برنامه ریزی های لازم را انجام داده ایم که به عنوان مثال در استان چهارمحال و بختیاری شهرستان بروجن، شهر سفید دشت سه دستگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بنیاد برکت و کمیته امداد امام خمینی (ره) وظیفه دارند هرکدام الگوی کاری خود را انجام دهند این پلن برای تک تک حوزه های انتخابی مشخص شده که برای تک تک نمایندگان دسترسی قرار داده می شود تا برنامه اشتغال حوزه انتخابیه خود را رصد کنند و مشاهده کنند که برنامه چیست، چه کسی چه کاری باید انجام دهد تا پیگیری های لازم را در این خصوص انجام دهند.
۱۰ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید