اخبار

استان ایلام همچنان رتبه اول پرداختی تسهیلات آسیب دیدگان از کرونا/: جذب بالای ۱۰۰ درصدی تسهیلات اشتغال روستایی در استان

استان ایلام همچنان رتبه اول پرداختی تسهیلات آسیب دیدگان از کرونا/: جذب بالای ۱۰۰ درصدی تسهیلات اشتغال روستایی در استان
استاندار ایلام در جلسه کارگروه اشتغال استان: جذب بالای ۱۰۰ درصدی تسهیلات اشتغال روستایی در استان/ آماده شدن ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه برای افتتاح و شروع بکار در استان/

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی در نشست کارگروه اشتغال استان که با حضور بسطامی نماینده استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد به عملکرد موفق جذب تسهیلات اشتغال روستایی در استان اشاره کرد و گفت: جذب بالای ۱۰۰ درصدی تسهیلات اشتعال روستایی در استان باعث اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان مازاد بر سهم استان در سال جاری در حوزه روستایی استان شد.

وی در ادامه از سرمایه گذاری ۴۹ هزار میلیارد تومانی ظرف ۳۲ ماه گذشته خبر داد و گفت: عمده این سرمایه گذاری مختص پروژه‌های حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، آب و خاک و کشاورزی، زیرساخت ها و ... است.

استاندار ایلام حاصل این حجم بالای سرمایه گذاری را آماده شدن بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه برای افتتاح و شروع بکار عنوان کرد و گفت: ظرف چند ماه گذشته در دو مرحله شاهد افتتاح و شروع به کار برخی از طرح ها و پروژه های مهم استان در حوزه وزارت جهاد کشاورزی، نیرو و وزارت راه و شهرسازی با حضور رئیس جمهور بصورت ویدئو کنفرانس بودیم.

وی ادامه داد: انشاء الله در اواخر همین ماه نیز فاز دوم پتروشیمی ایلام با پروژه های مهمی چون الفین و شیرین سازی و چند طرح دیگر افتتاح می شود.

سلیمانی‌دشتکی در ادامه با اشاره با کاهش روند نرخ بیکاری استان، اظهار داشت: اگر به گزارش های رسمی مرکز آمار ایران بعنوان تنها مرجع رسمی اعلام نرخ بیکاری در کشور نگاه کنیم از سال ۹۱ که نرخ بیکاری استان بالای ۱۷ درصد بوده و در رتبه ۳۱ کشور قرار داشته ایم، در دولت تدبیر و امید و طی چند سال گذشته روند کاهشی داشته ایم بطوریکه در پایان دولت یازدهم نرخ بیکاری استان به ۱۱.۶ درصد و رتبه ۱۷ کشور و امروز در سه ماهه نخست سال به ۶.۵ درصد و رتبه سوم کاهش بیکاری در کشور رسیده ایم.

وی در ادامه گفت: امروز برخی اظهار نظرها در خصوص نرخ بیکاری استان می شود که تا حدودی جانبدارانه است بطور مثال هرجا گزارش مرکز امار به ضرر استان است را بولد می کنند و به آن بهانه انتقاد می کنند و هرگاه این گزارش ها به نفع استان است آن را زیر سئوال می برند در حالیکه هردوی این گزارش های مثبت و منفی متعلق به یک مرکز، رفرنس و مرجع است!

وی افزود: آنچه که مرسوم است، اعلام نرخ بکاری بطور رسمی بر عهده مرکز امار ایران است و این مختص همین چند سال اخیر نیست از اول همینطور بوده و حالا اگر نقدی به این مرکز است نبایست آن را بهانه ای برای به چالش کشیدن عملکرد مسئولان استان باشد.

سلیمانی دشتکی در ادامه به نرخ تورم استان گریزی زد و گفت: به استناد گزارش مرکز آمار برای ماه ها تورم استان بالا بوده و همین ابزاری برای انتقادهای تند و تیز علیه دولت در استان شد و حالا همین مرکز از بهبود وضعیت تورم در استان گزارش می دهد همان افراد این گزارش ها را قبول ندارند در حالیکه تا دیروز به زعم آنان گزارش های این مرکز سندی قابل اعتماد برای قضاوت و داوری بوده است!

وی ادامه داد: اما واقعیت آن است‌ که‌ در آخرین گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم تیرماه استان ایلام در تورم سالیانه رتبه دوم، در تورم نقطه به نقطه رتبه شانزدهم و در تورم ماهیانه رتبه ۳۱ کشور را بدست آورده است.

استاندار ایلام در بخش دیگری از صحبت های خود به سرمایه گذاری و ایجاد ۲ شهرک تخصصی صنایع پایین دستی در استان اشاره کرد و گفت: اینکه در برخی محافل بر سر محل سرمایه گذاری بحث است بایست گفت که یکی از شهرک های تخصصی صنایع پایین دستی که دولتی هست در مجاورت پتروشیمی دهلران است و دیگری که سرمایه گذاران آن شرکت ایرانیان و بخش خصوصی است بنا به نظر خود آنان و با درنظر گرفتن ارزش بازگشت سرمایه و کاهش هزینه محل ایجاد پروژه مشخص می شود.

وی با تاکید بر این موضوع که مهم ایجادسرمایه گذاری در استان است نه محل سرمایه گذاری، افزود: نبایست در این خصوص ایجاد حساسیت کرد و بایست این حق را به سرمایه گذار نیز داد که به فکر بازگشت‌ سرمایه و کاهش هزینه نیز باشد.

وی افزود: البته این سرمایه‌گذاری می تواند علاوه بر نقش توسعه در استان، برای ۴۸۰۰ نفر بطور مستقیم و برای ۹ هزار نفر بطور غیر مستقیم اشتغال ایجاد کند.

در ادامه این نشست بسطامی نماینده استان در مجلس شورای اسلامی از تلاش ها و رایزنی های شبانه روزی استاندار ایلام تقدیر کرد و گفت: حضور استاندار ایلام در پیگیری خواسته ها

 و مطالبات مردمی در مراکز حاکمیتی کشور زبانزد است.

وی با اشاره به این مهم که تلاش های بسیار خوبی در جهت رونق و جهش تولید در استان شکل گرفته است، اظهار داشت: در حوزه اشتعال نیز بایست نگاهمان را از گرایش به سمت تسهیلات به حوزه کارآفرینی تعدیل کنیم.

وی در ادامه خواستار جذب بیشتر نیروهای بومی در استان شد و گفت: اگر چه افق دید ما باز است اما لازم است در بحث اشتغال و بکارگیری نیروی انسانی در شرکت ها و کارخانه بزرگ اولویت با افراد بومی باش.

گفتنی است که در این نشست شیرخانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گزارشی از نحوه ارائه تسهیلات به آسیب دیدگان از کرونا پرداخت و از تمدید این تسهیلات تا ۱۵ مرداد ماه خبر داد و گفت: استان ایلام کماکان با ثبت نام ۸۲۳۱ پرونده و درصد پرداخت تسهیلات به ۱۷۴۰ نفر در کشور، اول است.

۸ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید