اخبار

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی: نگاه ما به استان ایجاد اشتغال و کار است

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی: نگاه ما به استان ایجاد اشتغال و کار است
صبح روز دوشنبه ششم مردادماه، پنجمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با حضور بسطامی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی، شیرخانی مدیرکل و رییس شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون،کار و رفاه اجتماعی و کلیه مدیران عضو شورای هماهنگی استان در محل سالن جلسات اداره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، بسطامی، ضمن تبریک هفته ملی مهارت و کارآفرینی از نماینده ها، استاندارها و مدیران قبلی که در جغرافیای کوچک ایلام، کارهای شایسته ای انجام دادند، تقدیر کرد.

رییس کمیته رفاه و تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: این نشست، پیام هماهنگی و برادری است و نگاه بنده در طول سالیان خدمتم، نگاهی عملگرا بوده و با توجه به تاکیدات دین اسلام، برکت خدا در وحدت است و با همدلی و هماهنگی برای توسعه استان تلاش خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم به تعبیر رهبر قوی‌ترین و بهترین مجلس در تاریخ جمهوری اسلامی است، گفت: دو کار اساسی که این مجلس بنا به فرمایشات رهبر انقلاب باید انجام دهد، اقتصاد و دیگری فرهنگ است و تمام تلاش مجلس در آینده در راستای تحقق این اهداف و ایجاد کمک های رفاهی و معیشت طبقات محروم جامعه تلاش خواهد کرد.

بسطامی افزود: تمام دغدغه مجلس، بودن در کنار مردم و استان های محروم است و در تلاشیم با ایجاد اشتغال پایدار و مولد بستر استقلال معیشتی را برای جوانان استان فراهم کنیم.

وی اظهار داشت: در ذیل مقوله اقتصاد، نگاه به معیشت و رفاه مردم و مهار تورم سه موضوع اساسی به شمار می رود که تحریم ها، عامل اصلی بسیاری از مشکلات امروز کشورمان است و آسیب پذیرترین قشر در تمام سطح کشور بر اساس تحقیقات صورت گرفته، قشر کارگر است.

وی گفت: عمده قشری که در آینده مساله کشور خواهند بود، قشر کارگری است و ما باید نیروی انسانی متخصص پرورش دهیم.

وی گفت: بر اثر شیوع ویروس منحوس کرونا برخی اصناف، ۷۰ تا ۱۰۰درصد زیان دیده اند و وظیفه و عزم ما مرهم نهادن بر آلام این عزیزان و اقشار آسیب پذیر است.

وی با اشاره به بسته های حمایتی تصریح کرد: فراهم کردن بسته های معیشتی و حمایت های کرونایی از کارفرمایان برنامه مناسبی است اما جبران شکاف ایجاد شده امری حساس و درعین حال سخت می باشد.

بسطامی گفت: اقتصاد ما متکی به نفت است و این موضوع دست متولیان امر را به هنگام برنامه ریزی می بندد، زیرا با کوچکترین حرکت قیمت نفت به شدت افزایش یا کاهش می یابد.

وی به عضویت خود در کمیسیون اجتماعی اشاره کرد و افزود: مهم ترین کمیسیون مجلس است چرا که با رفاه و معیشت مردم، بیمه ها و کارگران و ...سر و کار دارد و از استاندار ایلام که پای کار است و خود شاهد پیگیری های ایشان در مرکز هستم، کمال تشکر را دارم.

بسطامی گفت: استان ما استانی بهره مند از منابع نفت و گاز است و با پیگیری های استاندار در جلسات متعدد با مسئولین کشور در حوزه نفت و گاز مقرر شد، طرح بزرگ پروپیلن که در راستای بهره مندی از تولیدات پتروشیمی در استان شکل می گیرد، از تولید به مصرف در کنار آن، برای ایجاد کارخانه های بزرگ ایجاد اشتغال در استان تصمیم گیری شود.

وی یادآور شد: طی روزهای گذشته، جانمایی پروژه پروپیلن در استان در حال انجام است و قرارداد اولیه و موافقت نامه اولیه بین استانداری و گروه سرمایه‌گذاری ایرانیان ایجاد شده که این پروژه به صورت مستقیم، چهار هزار و ۶۰۰ نفر و بهصورت غیرمستقیم، بیش از نه هزار نفر شغل از قبل آن ایجاد می شود و شاهد تحول عمده در حوزه اشتغالزایی استان خواهیم بود.

بسطامی گفت: مسئولین اداره کار در برگزاری جلسه اضطرار با شرکت های بزرگ نفت و گاز استان، باید بر استفاده از ظرفیت نیروهای استان در پروژه ها تاکید نمایند.

وی بر بهره مندی مردم از تسهیلات اشتغال توسط بانک های عامل اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می شود که هم سطح تسهیلات افزایش پیدا کرده و هم حداقل یک دوره تنفس دوساله به آن ها داده شود تا طرح ها به تولید برسند و مجریان از مزایای آن بهره مند شوند.

بسطامی تصریح کرد: در حال رایزنی برای سرمایه گذاری بخشی از شرکت های بزرگ و نهادهای حاکمیتی مانند ستاد امام، بنیاد مستعضفین، بنیاد علوی و شرکت های شستا در استان هستیم.

وی بر پیگیری منطقه آزاد مهران اشاه کرد و گفت: کارهای آن توسط مراجع ذیربط و مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال پیگیری است، این طرح به مجمع تشخیص ارجاع شده و در تلاشی هستم، سریع تر انجام تا بخشی از معظل بیکاری استان کاهش پیدا کند.

به گفته نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی، در آینده، آموزش های مبتنی بر نیاز استان در حوزه های مختلف مخصوصاً در حوزه نفت و گاز مبتنی بر نیاز استان باشد و با هماهنگی بین دانشگاه و صنعت، فارغ التحصیلان دانشگاهی، رشته های آن ها متناسب با نیاز استان باشد تا از ظرفیت و نیروی بومی در پروژه ها استفاده شود.

وی تاکید کرد: در پروژه های نفتی و گازی استان، نیروهای غیربومی زیادی استفاده شده است که باید از ظرفیت نیروهای بومی در چنین پروژه هایی طبق قانون توجه شود.

وی تصریح کرد: ازدواج، مسکن و معیشت و... در گرو اشتغال است.

بسطامی ادامه داد: در استان سامانه گرمسیری که یک طرح ملی است ایجاد شده استان اما سهم استان و میزان ایجاد اشتغال برای ایلام در شرایط کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، ناچیز و کم بوده است.

۷ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید