اخبار

نگاهی بر اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در ایلام

نگاهی بر اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در ایلام
این روزها بیشترین دغدغه خانواده ها، بیکاری فرزندان تحصیل کرده آنها است که انتظار دارند پس از سال ها تحصیل با یافتن کار مناسب جوانشان سرو سامان بگیرد.

در دهه‌های اخیر با گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت به ویژه اقشار تحصیل‌کرده، مهاجرت مردم از روستا یا شهرهای کوچک به مرکز استان توازن درصد اشتغال، سطح سواد و بیکاری در استان را بر هم زده و نیاز به ایجاد اشتغال جدید در حوزه‌های دیگر را افزایش داده است.

در حال حاضر صنایع بزرگی در زمینه تولید محصولات مختلف صنعتی، نفت و پتروشیمی در دست ساخت است که با راه‌اندازی آنها آینده می‌توان چشم‌انداز و افق روشن و امیدوار کننده‌ای را برای آینده شغلی جوانان و افراد جویای کار ترسیم کرد

به دلیل جمعیت بالای بیکار، کارهای صورت گرفته در زمینه اشتغال قابل دیدن نیست و همین مساله با توجه به ژرفا و عمق محرومیت ها و‌مشکلات و نارسایی ها بسیاری از تلاش های شبانه روزی مسئولان استان برای ایجاد شغل به چشم نمی آید.

تا جایی این مشکل را در ذهن خود برخی از افراد بزرگ کرده اند که حتی اعلام آمار کاهش نرخ بیکاری در استان در سه ماهه بهار ۹۹و قرار گرفتن در رتبه سوم کشور از نظر کاهش نرخ بیکاری حتی ذره ای انها را خوشحال نکرد و حتی به این اعداد و ارقام با دیده شک و شبهه می نگرند.

غافل از این که این آمار نه تنها غیر واقعی نیست بلکه بر اساس متد و روش کشوری و توسط مرکز امار کشور اخذ و بررسی و تحلیل می شود.

شیرخانی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: در زمینه ایجاد اشتغال در استان کارهای بسیاری شکل گرفته است اما به دلیل جمعیت بالای بیکار قابل دیدن نیست و با توجه به سطح بالای نیازها در جامعه کافی نیست.

شکراله شیرخانی اظهار داشت: تلقی‌های مختلفی در بحث اشتغال و بیکاری وجود دارد و مرکز آمار ایران تنها مرکزی است که نرخ تورم و بیکاری را با استفاده از شاخص‌ها اعلام می‌کند.

وی افزود: هر کسی به زعم خود یک تعریف از بیکاری دارد اما مرکز آمار ایران یک بخش مستقل است و این آمار را رصد می کند و بر اساس آن نرخ بیکاری در هر جامعه ای اعلام می شود.

شیرخانی یادآور شد: بر همین اساس، مرکز آمار ایران نرخ بیکاری ایلام را در بهار سال جاری را ۶.۵ اعلام و در رتبه سوم کاهش بیکاری کشور است.

وی گفت: بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران از وضعیت بیکاری کشور در بهار ۹۹ استان ایلام پس از استان های خراسان جنوبی و اردبیل سومین استان موفق در کاهش بیکاری بوده است.

شیرخانی گفت: نرخ بیکاری استان ایلام در بهار ۹۹ عدد ۶.۵ را نشان می دهد که این میزان ۳.۳ درصد پایین تر از میانگین کشوری ( ۹.۸ درصد) است.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری بهار ۹۹ استان نسبت به بهار ۹۸ که ۹.۴ بود ۲.۹ درصد کاهش داشته است

وی اضافه کرد: در سال ۹۱ میانگین نرخ بیکاری در استان ایلام ۱۷.۲ درصد، در سال ۹۲ به ۱۳.۸ درصد، سال ۹۳ به ۱۱.۱ درصد، در سال ۹۴ به ۱۲.۴ درصد،در سال ۹۵ به ۱۱.۶ و در سال ۹۶ به ۱۱. ۷ و در سال ۹۷ سال ۱۱.۲ درصد رسیده است.

شیرخانی تصریح کرد: بر اساس این آمار در حال حاضر ما جزء استان های اول کشور به لحاظ اشتغال هستیم و به لحاظ بیکاری ته جدول قرار داریم.

وزارت کار هیچ نقشی در ایجاد شغل ندارد

وی الگوی حاکم بر نظام اشتغال در کشور ما را یک الگوی دولتی دانست و گفت: در جامعه ما کار را تنها در پشت میز نشینی تلقی می‌کنند که باید روی آن کار فرهنگی صورت گیرد.

وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در حوزه اشتغال، راهبری، هدایت و ساماندهی نقش دارد و  هیچ نقشی در ایجاد شغل ندارد بلکه در صورت ایجاد شغل، رابطه کارگر و کارفرما توسط این دستگاه تعیین می‌شود.

شیرخانی ادامه داد: در ایلام روند ایجاد شغل مثبت است و بیش از این باید در زمینه ایجاد شغل کار صورت گیرد.

وی تصریح کرد: تاکنون ۲۸۶ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در بخش های مختلف در سامانه کارا در رشته های مختلف توزیع شده است و ۶ نهاد نظارتی بر این طرح ها نظارت داشته و رصد می کنند.

شیرخانی خاطرنشان کرد: ۲ بار نیز تمام شماری صورت گرفته و این تسهیلات بهتر از همه دوره ها منجر به ایجاد تولید و اشتغال شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام اظهار داشت: همچنین در بخش اشتغال فراگیر نیز ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات توزیع شده و ما را به سمت هدف هدایت کرده است.

شیرخانی تاکید کرد: هدایت تسهیلات اشتغال به سمت میراث فرهنگی و صنایع دستی در اولویت توزیع این تسهیلات قرار دارد.

وی در خصوص سهمیه کارورزی نیز گفت: با ابلاغ وزارتخانه یارانه هایی ایجاد شد که سهم ایلام ۶۵۰ کارورز است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: تاکنون چهار هزار و ۵۳۴ طرح اشتغال روستایی با اعتبار ۲۸۶ میلیارد و پانصد میلیون تومان و ایجاد شش هزار و ۸۱۱ شغل در استان ایلام پرداخت شده است.

شیرخانی گفت: استان ایلام در جذب اعتبارات و اجرای صحیح برنامه اشتغال روستایی و عشایری در کشور، در رده استان های برتر قرار دارد و موفق به جذب بیش از سقف اعتبارت اشتغالزایی شده است

۱ اَمرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید