اخبار

معاون وزیر نیرو: شبکه آبیاری دهلران برای پنج هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند

معاون وزیر نیرو گفت: با بهره برداری از پروژه بزرگ آبیاری و زهکشی منطقه فکه شهرستان دهلران پنج هزار و ۵۰۰ نفر مشغول بکار می شوند.

قاسم تقی زاده خامسی روز پنجشنبه در آیین افتتاح پروژه آبیاری ۲۲ هزار هکتاری منطقه فکه شهرستان دهلران که با دستور رییس جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس انجام شد، اظهار داشت: در این شهرستان قبلا پروژه های دشت عباس و عین خوش افتتاح و به بهره برداری رسیده بود که امروز مناطق آبیاری فکه راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی با بیان اینکه از این‌ میزان اراضی ۱۶ هزار هکتار به شکل بارانی و مابقی به شکل قطره ای است، افزود: آب مورد نیاز برای اجرای این پروژه بزرگ کشاورزی از جناح راست سد کرخه تامین می شود.

معاون وزیر نیرو تاکید کرد: ۳۱۳ میلیون مترمکعب از سد کرخه و ۹۰ میلیون مترمکعب نیز از آب های زیرزمینی به این ۲۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی منطقه فکه شهرستلن دهلران تخصیص می یابد.

تقی زاده خامسی با اشاره به اینکه امروز یک تونل ۳۹ کیلومتری برای اجرای این پروژه بزرگ به بهره بردا ی می رسد، گفت: شبکه آبیاری و زهکشی فکه شهرستان دهلران با سرمایه‌گذاری ارزی ۵۰ میلیون یورویی و سه هزار میلیارد ریال از محل اعتبارهای دولتی توسط رییس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: از مهمترین اهداف این طرح تامین آب و توسعه اراضی کشاورزی به وسعت ۲۲ هزار هکتار، کمک به افزایش تولید محصولات کشاورزی و قطع وابستگی و ایجاد اشتغال پایدار به تعداد پنج هزار و ۵۰۰ نفر است.

در چارچوب پویش «هر هفته؛ الف-ب -ایران» طرح های «٢٢ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی تحت فشار فکه» و «سد مخزنی شهدای ایلام (گلال)» با اعتبار یک هزار و ١٠٠ میلیارد تومان از طرح های وزارت نیرو و همچنین طرح «شبکه آبیاری در ٢٧ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دهلران و مهران و ایوان» و بیش از ١٢٠ طرح دیگر با اعتبار ۴٨٢ میلیارد تومان در بخش کشاورزی، صبح امروز (پنج شنبه) با دستور حسن روحانی رییس جمهوری در استان ایلام به بهره برداری رسید.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید