اخبار

استاندار ایلام: عملکرد مجموعه اقتصادی استان در کاهش بیکاری مطلوب است

استاندار ایلام: عملکرد مجموعه اقتصادی استان در کاهش بیکاری مطلوب است
استاندار ایلام گفت: کارنامه خوب و جهش در ایجاد اشتغال و کاهش چشمگیر نرخ بیکاری استان مرهون تلاش مجموعه اقتصادی استان، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک‌ها، دستگاه‌های اجرایی مربوطه در جذب تسهیلات اشتغال روستایی و اعتبارهای نفتی و لرزه‌نگاری در استان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، قاسم سلیمانی‌دشتکی روز چهارشنبه در اولین نشست کارگروه اشتغال استان ایلام در سال ۹۹ اظهار داشت: حوزه اقتصادی استان کار بزرگی در سال گذشته با کمک دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها انجام داد و توانست با جذب تسهیلات تبصره ۱۶ و اشتغال روستایی این استان را از نظر نرخ اشتغال در رتبه سوم کشور قرار دهد.

وی تاکید کرد: بر اساس اطلاعات به دست آمده امسال رقم بسیار بزرگ و بالایی برای میادین نفتی و گازی استان مصوب و در نظر گرفته شده است که تحرک قابل توجه و جهش عظیمی در این حوزه ایجاد خواهد کرد.

استاندار ایلام گفت: اشتغال‌زایی با کمک تسهیلات روستایی و فراگیر در سال گذشته کارنامه قابل قبول و درخشانی از مجموعه اقتصادی استان بجای گذاشت و اگر کم‌کاری پست بانک نبود این عملکرد به صورت ۱۰۰ درصدی محقق می‌شد.

وی با انتقاد از تعلل پست بانک در جذب اعتبارهای اشتغال روستایی افزود: با توجه به فرصت باقی‌مانده تا انتهای فروردین ماه جاری این مشکل یا حل شود و یا از طریق مرکز پیگیری شود.

سلیمانی‌دشتکی از تلاش مجموعه دستگاه‌های بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید در راستای جذب تسهیلات و ایجاد اشتغال برای جامعه تحت حمایت خود قدردانی کرد و اظهار داشت: ایجاد اشتغال در خانواده مددجویان تحت پوشش برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اکنون بار سنگینی از یارانه بدون نتیجه بر دوش دولت تحمیل شده است.

وی یادآور شد: کمک‌های موردی به افراد تحت پوشش مشکلی از آنها برطرف نمی‌کند ما باید به دنبال خودکفایی و ایجاد اشتغال برای این افراد باشیم تا هم باری از روی دوش دولت برداشته شود و هم با ایجاد اشتغال پایدار برای مددجویان علاوه بر  بهبود وضعیت معیشت آنان از بیمه عمر و بیمه درمان بهره‌مند شوند.

استاندار ایلام گفت: در سال جاری ۱۱۹ میلیارد تومان تسهلات قرض‌الحسنه از محل تبصره ۱۶ برای مددجویان در نظر گرفته شده است که باید با ایجاد اشتغال این افراد را از مددجو به خودکفایی برسانیم و در بهبود وضعیت درآمد و معیشت آنان تغییر اساسی ایجاد کنیم.

سلیمانی‌دشتکی تاکید کرد: تحولی که در تغییر نرخ اشتغال استان بر اساس اعلام مرکز آمار ایران ایجاد شده کار بی‌نظیری است که استان ایلام از رتبه ۱۷ به رتبه سوم کشوری در زمستان سال قبل رسیده است.

وی اضافه کرد: رقم بیکاران دانش‌آموخته استان ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر است که آمار کمی نیست و باید برای ایجاد اشتغال آنها تلاش‌ها را بیشتر کنیم تا بیکار در استان ایلام نداشته باشیم.

استاندار ایلام در این نشست از وضعیت عملکردی پست بانک و عدم حضور مدیر این بانک در نشست انتقاد کرد و گفت: عملکرد ضعیف این بانک ظلم در حق استان بوده و اگر مدیری نمی‌تواند نباید در استان بماند زیرا ما با تاکید بر دهیاران و سازمان همیاری نهایت همکاری را با پست بانک داشته‌ایم اما تعلل این بانک در جذب اعتبارهای روستایی موجب کاهش عملکرد بانک‌های دیگر در مجموع شده است زیرا اگر این بانک خوب عمل می‌کرد اکنون بیش از ۱۰۰ درصد عملکرد جذب تسهیلات اشتغال روستایی استان محقق می‌شد.

وی در ادامه از سایر بانک‌ها، صندوق کارآفرینی امید، معاونت اقتصادی استانداری، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه‌های حمایتی و بانک‌های استان قدردانی کرد.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان ایلام در زمستان ۹۸ به هفت درصد رسیده است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ۱۳:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید