اخبار

17 تعاونی همزمان با سراسر کشور در ایلام افتتاح شد

17 تعاونی همزمان با سراسر کشور در ایلام افتتاح شد
شرکت تعاونی ۴۳۷۸ آزمایشگاه ژنتیک لطفی کار و ۱۷ تعاونی استان ایلام همزمان با سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس با حضور جهانگیری معاون اول رییس جمهور و شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در ایلام نیز با حضور استاندار، معاون استاندار، مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران دستگاه های تابعه و اجرایی ایلام افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی روز سه شنبه در آیین افتتاح ۱۷ تعاونی در ایلام اظهار داشت: طی سالیان گذشته ۱۵۰ هزار میلیارد ریال در استان سرمایه گذاری شده است و نرخ بیکاری از 17.2درصد به ۸.۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در استان ۲۰۰ درصد افزایش داشته است، افزود: این ۱۷ تعاونی با سرمایه گذاری ۳۱۰ میلیارد ریال و اشتغال ۳۲۰ نفر در ایلام افتتاح شدند.

سلیمانی دشتکی تصریح کرد: همچنین شرکت آزمایشگاهی تست های ژنتیک با ایجاد ۳۵۰ شغل مستقیم و ۲۷۰ شغل غیرمستقیم و اعتبار ۷۰ میلیارد ریال و دریافت پنج میلیارد ریال تسهیلات افتتاح شد.

استاندار ایلام به اهمیت این آزمایشگاه اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ۴۴ درصد ازدواج ها در ایلام فامیلی است بر همین اساس بروز ناهنجاری های مادرزادی در زمینه اختلالات ژنیتکی سه برابر می شود.

وی افزود: در مجموع تخمین زده می شود که در ایلام پنج درصد موالید زنده با معلولیت همراه است و میزان موالید همراه با معلولیت ژنتیکی پنج هزار و ۱۰۸ نفر است که این میزان معلولیت چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال هزینه به دنبال دارد.

سلیمانی دشتکی تاکید کرد: اگر این تعاونی مورد حمایت و تشویق قرار گیرد می توان از میزان هزینه های گزاف معلولیت ها کاست.

وی تصریح کرد: همچنین این آزمایشگاه توانایی تولید ثروت ۴۵۰ میلیارد ریال در سال، ایجاد درآمد مالیاتی ۵۰ میلیارد ریالی در سال برای دولت و جلوگیری از هدر رفت ۴۰۰ میلیاردی طی ۱۰ سال آینده بر سیستم بهداشتی درمانی استان ایلام دارد.

گفتنی است همزمان با سراسر کشور ۳۲۲ طرح تعاونی با اعتبار ۱۵ هزار میلیارد ریال  سرمایه گذاری در ۳۱ استان با ۱۹ هزار و ۶۸۸ عضو و اشتغال ۱۲ هزار و ۷۷۷ نفر از طریق ویدئو کنفرانس با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور استانداران و مدیران اجرایی افتتاح شدند.

۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۳:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید