اخبار

ثبت‌نام ۱۰۲ نفر در طرح یارانه دستمزد در استان ایلام

ثبت‌نام ۱۰۲ نفر در طرح یارانه دستمزد در استان ایلام
شیرخانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: ۱۰۲ نفر در طرح یارانه دستمزد در استان ایلام ثبت نام کردند

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، شیرخانی در جلسه ای که با حضور نعمتی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام در خصوص شرکت تعاونی ۲۴۵۱ طرح سولفات پتاسیم ایوان برگزار شد، با اشاره به طرح یارانه دستمزد برای حمایت از اشتغال در مناطق کم برخوردار گفت: این یارانه، وجهی است که توسط دولت تدبیر و امید به موجب شیوه نامه به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی زیر ۳۵ سال به کارفرما پرداخت می شود و تاکنون ۱۰۲ نفر در این طرح ثبت نام کردند که با ۵۶ نفر از این تعداد قرارداد منقعد شده است.

شکراله شیرخانی اظهار داشت: اکنون شرکت تعاونی ۲۴۵۱ طرح سولفات پتاسیم به دلیل مشکلات تعطیل و کارگران را اخراج کرده است، مطالبات کارگری به میزان پنج ماه معوق مانده که بر اساس بررسی ها و شکایات کارگران به شهرستان مشمول بیمه بیکاری می شوند.

وی ادامه داد: اکنون وضعیت این کارگران مشخص نیست که تا چه میزان بیکار هستند و می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند به همین دلیل باید هرچه سریعتر کارخانه وضعیت این کارگران را تعیین تکلیف کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام تصریح کرد: تاکنون ۷۹۰ نفر در استان مقرری بگیر بیمه بیکاری هستند که ۱۳۸ نفر از آنها امسال مشمول بیمه بیکاری شده اند.

شیرخانی اظهار داشت: جدیدا نیز یک بند از این دستورالعمل اصلاح شده و استان های پایلوت می توانند برای واحدهای مشکل دار با تایید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تا ۳۰ درصد از ظرفیت اجرای این طرح برای تثبیت اشتغال موجود واحدهای خود بهره برداری و مشمول یارانه دستمزد شوند که کارخانه سولفات پتاسیم جزء این مورد است و این کارخانه نیز می تواند پس از بازگشت کارگران از طرح یارانه دستمزد برای نیمی از آنها بهره ببرد.

وی گفت: طرح یارانه دستمزد از اول مردادماه سال جاری در ایلام و هفت استان دیگر کشور به عنوان پایلوت در حال اجراست که می تواند منجر به کاهش هزینه‌های بکارگیری نیروی کار برای کارفرما به منظور پایداری تولید و اشتغال، افزایش فرصت اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در بازار کار، ارتقای سطح سرمایه انسانی کارگاه‌های فعال بخش خصوصی و تعاونی در مناطق کم برخوردار شود.

مدیرکل تعاون، کار و امور اجتماعی استان ایلام گفت: کارفرمایانی که قصد جذب نیروی جدید دارند می توانند با مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ها با ارائه مدارک پس از بررسی در کمترین زمان نیروی جدید زیر ۳۵ سال و دیپلم به بالای شغل اولی جذب کنند و به دلیل جذب این نیرو بمدت یک سال تحت پوشش خواهد بود.

وی در ادامه از مدیرعامل کارخانه سولفات پتاسیم خواست که هرچه سریعتر بخشی از مطالبات کارگران اخراجی خود را که مدت پنج ماه است حقوق دریافت نکرده اند، پرداخت کند.

گفتنی است شرکت تعاونی ۲۴۵۱ کارخانه سولفات پتاسیم ایوان با ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه دارای ۷۰ نفر کارگر است و  محصولات سولفات پتاسیم و اسید سولفوریک تولید می کرد که اکنون به دلیل نبود مواد اولیه تعطیل است.

در این نشست مصوب شد بانک صادرات پیگیری لازم برای پرداخت تسهیلات از طریق مرکز انجام دهد تا هرچه سریعتر با خرید مواد اولیه واحد به چرخه تولید بازگردد و اداره کار نیر نهایت همکاری مطابق قانون برای پرداخت یارانه دستمزد ۳۰ درصد کارگران انجام دهد.

۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۸:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید