اخبار

۷۰۰ هزار خانوار مددجوی کمیته امداد خودکفا شده‌‎اند

۷۰۰ هزار خانوار مددجوی کمیته امداد خودکفا شده‌‎اند
معاون اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) با ذکر اینکه برنامه های اشتغالزایی این نهاد تغییرات مهمی در اقتصاد خانواده ها داشته است، گفت: از سال ۹۴ تاکنون ۷۰۰ هزار خانوار مددجوی زیر پوشش این نهاد با اجرای برنامه های توانمندسازی به خودکفایی رسیده اند.

عبدالمالکی در یازدهمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان که با حضور معاون استاندار ایلام، شیرخانی دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیران دستگاه های اجرایی استان ایلام در استانداری ایلام برگزار شد، گفت: از جمله این روش ها، توانمندسازی از طریق کارآفرینی و توسعه اشتغال است.

حجت الله عبدالمالکی اظهار داشت: در نتیجه خروج این تعداد خانوار از چرخه حمایتی حدود ۲۱ هزار میلیارد ریال در هزینه های کشور صرفه جویی شده است.

وی با اشاره به ایجاد حدود ۱۴۸ هزار فرصت شغلی برای مددجویان و نیازمندان این نهاد در سال گذشته اظهار داشت: کارآفرینی و تولید کلید اصلی رفاه و قدرت اقتصادی کشور است.

معاون اشتغال کمیته امداد ادامه داد: با طرح های اشتغالزایی فراهم شده این نهاد موفق شدیم یک سوم اشتغال کشور را به خود اختصاص دهد.

 عبدالمالکی با ذکر اینکه به منظور اشتغال پایدار مددجویان یک هزار کارشناس خبره مسلط به ادبیات اشتغال و کارآفرینی با حوزه اشتغال کمیته امداد همکاری دارند، ادامه داد: برای تولید و کارآفرینی همه ابزارها و امکانات در کشور فراهم است اما برای تحقق آن نیاز به کارآفرین و کارآفرینی داریم.


عبدالمالکی با اشاره به اینکه در همه دنیا ایجاد اشتغال، کاری سخت و دشوار در حوزه اقتصادی است، گفت: این کار برای محرومان سخت تر است و هیچ دولتی در دنیا برنامه ای برای اشتغال محرومین در مناطق محروم ندارد اما در جمهوری اسلامی این موضوع بصورت جدی مدنظر نظام بوده و کمیته امداد این موضوع را بصورت ویژه مورد توجه قرار داده است.


وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی یکی از مهمترین برنامه هایکشور اعلام شده، گفت: کمکی که کمیته امداد به اقتصاد مقاومتی می کند برنامه اشتغالزایی این نهاد است و در این زمینه تقویت اقتصاد خانواده با محوریت فقر زدایی یکی از اصلی ترین این برنامه هاست.


وی با ارایه گزارشی از برنامه های اشتغالزایی کمیته امداد گفت: این نهاد سال ۹۷ حدود ۱۴۷ هزار فرصت شغلی برای مددجویان ایجاد کرده است که در این زمینه ۲۳ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه سال گذشته درآمد طرحهای اشتغال زایی مددجویان این نهاد ۵۵ هزار میلیارد ریال بوده گفت: این رقم بیش از کل مستمری پرداخت شده به خانواده های مددجویان بوده است.
.
وی با اشاره به اینکه مدل مفهومی اشتغال زایی کمیته امداد برای خانواده ها فراهم کردن فضای کسب و کار برای خانواده ها است، گفت: اینکار برنامه راهبردی کمیته امداد بوده و نقش مهمی در اشتغال و اقتصاد خانواده ها داشته است.


معاون اشتغال کمیته امداد به دیگر برنامه های این نهاد برای کارآفرینی مددجویان اشاره کرد و یادآور شد: طرح راهبری شغلی یکی از مهمترین ابزارهای اشتغال است که کمیته امداد سعی دارد در این زمینه ۲۰ هزار نفر از راهبران شغلی را دعوت به همکاری کند که در صورت تحقق آن مشکل اشتغال خانواده های مددجو برطرف می شود.

وی با اشاره به اینکه در زمینه ایجاد اشتغال و کارآفرینی در کشور،الگوی اسلامی، ایرانی موفق ترین نوع الگو است، گفت: این نهاد قصد دارد این مهم را در کمیته امداد عملیاتی کند.


نعمتی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این جلسه گفت: توانمندسازی به عنوان یک ضرورت اجتماعی و اقتصادی به شمار می رود و کشورهای مختلف، روش ها‌ و استراتزی های مختلفی در پیش گرفتند که بسیاری از آن ها در کشور اثبات شده است و قابلیت اجرایی دارند


وی خاطر نشان کرد: بنابر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ایلام جزء پنج استان برتر در جذب پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی بوده است.

نعمتی ادامه داد: ایلام از نظر وجود کانی های غیرفلزی غنی است اما استفاده مطلوبی از کانی های غیر فلزی به دلیل خام فروشی صورت نگرفته که این امر نیازمند بررسی و سرمایه گذاری برای توسعه و استفاده بهینه از این کانی ها است.نعمتی گفت: ایجاد طرح های اقتصادی، دانش بنیان و تولید کالاهایی که نیاز روز بازار هستند و اصلاح نژاد و تکمیل زنجیره های ارزش و توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی باید مد نظر کمیته امداد قرار گیرد.

وی افزود: استان، ظرفیت های بسیار خوبی با توجه به تنوع آب و هوایی و وجود اراضی شیب دار در بخش کشاورزی و توسعه باغات مثمر دارد که می توان از آنها در جهت توسعه پایدار، ایجاد اشتغال و بهبود معیشت فعالان بخش کشاورزی استفاده کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام به ظرفیت‌های استان در بخش‌های مختلف نفت و گاز و پتروشیمی اشاره کرد و گفت: رویداد اربعین یک ظرفیت ویژه در زمینه اشتغال است که با برنامه ریزی و جهت دهی مناسب می توان از آن در راستای ایجاد اشتغال جوانان بهره برد.

حیدر نعمتی اظهار داشت: کمیته امداد پیگیری های بسیار خوبی در راستای استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان، پارک علم و فناوری و اجرای استارتاپ ها دارد و سعی می کند از ظرفیت های جدید در راستای اشتغال افراد فارغ التحصیل تحت پوشش خود استفاده کند.

نعمتی اظهار کرد: پروژه های بسیار خوبی از جمله سردخانه و فرآوری محصولات کشاورزی در استان شروع شده است که می توان با استفاده از ظرفیت آن‌ها بهترین درآمد را کسب کرد.


نعمتی گفت: طرح گاوداری شیری ۲۰۰ راسی شهر چوار و باغات مورموری به مساحت ۴۵۰ هکتار اراضی که ۲۵۰ هکتار از آن آبی زراعت و ماباقی باغات، از جمله طرح های مجتمع اقتصادی کمیته امداد هستند که می توانند فعال شوند و به ایجاد اشتغال مولد افراد تحت پوشش کمک کنند.

این مسئول ادامه داد: از سازمان‌های مختلف درخواست داریم با استفاده از مشوق‌های گوناگون و ایجاد انگیزه در بین افراد فارغ التحصیل در زمینه اشتغال بیشتر این افراد وارد عمل شوند.

۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید