اخبار

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: هم اکنون نقش محوری سیاستگذاری اشتغال در کشور با وزارت کار است / ادعا و اثبات می کنم فعالترین دستگاه مسوول در حوزه اشتغال هستیم / سند ملی اشتغال و سند کار شایسته در کمیسیون های دولت در انتظار تصویب و ابلاغ است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه سیاستگذاری اشتغال فعالانه عمل کرده است .
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ،  عیسی منصوری در پاسخ به برخی ابهامات و انتقادات به سیاست های اشتغالی اعلام کرد: هم اکنون سند ملی اشتغال از وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ارسال شده و در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است و کار بررسی آن در جلسه های بعدی پایان می یابد و به زودی ابلاغ خواهد شد . 
وی ادامه داد: همه تلاش مان بر این بوده که بررسی سند ملی را طی چند ماه اخیر تمام کنیم و طبق قواعدی که قانون برنامه ششم تعریف کرده هم به لحاظ زمانی و محتوایی کار آن را انجام دادیم. 
وی با اعلام این که سند اشتغال مبتنی بر کار شایسته  نیز تدوین شده و در انتظار تصویب دولت است، تصریح کرد: بنابراین وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی طی ماههای اخیر نقش خود را کامل کرده و به خوبی انجام داده است . 
منصوری با اشاره به حفظ اشتغال موجود و این که منابعی در اختیار نداریم ، تاکید کرد: امر اشتغال در سال جاری کاملا متاثر از اقتصاد کلان بوده و با توجه به کاهش رشد اقتصادی انتظار داشتیم که اشتغال هم ریزش داشته باشد و پیش بینی ما شرایط بدتری را نیز نشان می داد اما به دلیل مدیریت خوب ، سال 97 در این حوزه مدیریت شد. 
وی ادامه داد: در همین دوره تمرکز اشتغال را به سمت خدمات و صنایع خرد و کوچک بردیم و نتیجه خوبی نیز گرفته ایم و بخش عمده ای از اشتغال که در یک ساله منتهی به پاییز ایجاد شده - حدود 609 هزار نفر - مربوط به بخش خرد، کوچک ، غیر رسمی، خانگی و حمایتی بوده است . 
منصوری افزود:  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این حوزه نقش زیادی دارد و به خوبی می دانیم که صنایع بزرگ متاثر از رشد اقتصادی است اما در  این نوع از کسب و کارها و اشتغال حمایتی و مشاغل خانگی و خرد  کاملا می توانیم نشانی بدهیم که در کدام بخش شغل ایجاد شده و در این حوزه ها برای حدود 420 هزار اشتغال نقش داشته ایم و ایجاد شده که نهادهای حمایتی و البته شرایط جاری کشور هم دخیل بوده است.  
معاون اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: برای تثبیت اشتغال نیز برنامه داشته ایم و توانسته ایم از حدود 320 هزار ریزش اشتغال پیشگیری کنیم و  واحدهای مشکل داری که در معرض ریزش نیروی کار هستند را شناسایی کردیم و یک برنامه مشخص تثبیت اشتغال ارائه کردیم که یک سری نیاز به اقدام داشت و برخی نیاز به مصوبات دولت و مجلس داشت  که آن بخشی که نیازمند اقدامات وزارت کار و مصوبات دولت بوده انجام شده و آن بخشی که نیازمند مصوبات مجلس بود باید فرایند آن طی می شد. 
معاون اشتغال وزارت کار تصریح کرد: از جمله کارهایی که ما اقدام کردیم ارائه مشوق های بیمه ای ، ارائه یارانه دستمزد ، ایجاد گشایش در فرایند های بیمه های تامین اجتماعی و معرفی رشته هایی که مشمول بیمه مکرر نشوند بوده است بنابراین در حوزه تثبیت اشتغال خوب کار کرده ایم . 
وی ادامه داد: 22 رشته نیز در دوره تحریم مشخص کردیم همانند پوشاک، it ، گردشگری روستایی که در این دوره ظرفیت ایجاد اشتغال و رونق پیدا می کند  . 
منصوری توضیح داد:  ظرف 8 ماهه گذشته معادل 25 میلیون یورو قرارداد بین شرکت های ایرانی و برندهای خارجی در حوزه پوشاک عقد قرارداد داشته ایم و عدد قابل توجهی اشتغال ایجاد شد . 
وی افزود: با الگوی جدید مشاغل خانگی را در  10 استان پیاده کردیم و نمایندگان مجلس هم آن را مشاهده کردند  و صادرات مشاغل خانگی با الگوی جدید داشته ایم. 
معاون اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: هم اکنون 5 برند را در مشاغل خانگی به دنیا معرفی کرده ایم و  تولیدات مشاغل خانگی در استانها هویت پیدا کرده اند . 
منصوری تاکید کرد: ظرف 3 ماه گذشته مرکز فرماندهی و کنترل سیاست ها و کنترل اشتغال را راه اندازی کرده ایم . ما مدعی هستیم فرماندهی واحد و وحدت رویه در حوزه سیاست های اشتغال وجود داشته باشد و محوریت با وزارت کار باشد و زمینه آن را هم فراهم کرده ایم .
منصوری با بیان این که 4 برنامه اشتغال فراگیر و روستایی، اشتغال حمایتی و ثبیت اشتغال را داریم، خاطرنشان کرد: همه این 4 برنامه در حال حاضر اجرا می شوند و یک ریال پول هم نگرفته ایم. این که بدون پول این همه اقدام شده قابل دفاع است .
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید