اخبار

در نشست اعلام جزئیات سامانه های شفافیت عنوان شد : تسهیل سازی در کسب و کار تعاونی ها از طریق شفافیت / ایجاد کانون های ارزیابی با هدف استقرار نظام شایسته سالاری و ایجاد فرصت برابر برای همه / ارایه نسخه الکترونیکی در راستای بهبود خدمات رسانی به گروههای هدف

در نشست اعلام جزئیات سامانه های شفافیت عنوان شد : تسهیل سازی در کسب و کار تعاونی ها از طریق شفافیت / ایجاد کانون های ارزیابی با هدف استقرار نظام شایسته سالاری و ایجاد فرصت برابر برای همه / ارایه نسخه
نشست اعلام جزئیات سامانه های شفافیت و سامانه نظارت مرکز فرماندهی و کنترل اشتغال در راستای رونمایی 5 سامانه شفافیت توسط رییس جمهور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد .
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ، سیدمعین هاشمی، مدیرکل توسعه تعاون معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست اعلام جزئیات شفافیت و سامانه نظارت مرکز فرماندهی و کنترل اشتغال که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با بیان اینکه این حوزه همواره مورد تاکید رهبری و سران سه قوه بوده و اهداف، چشم انداز و ماموریت هایی دارد که سهم 25 درصدی از اقتصاد ملی از جمله آنهاست گفت: تحقیقاتی روی آسیب شناسی وضعیت موجود انجام شده و نتایج آن این است که باید یک نهضت مردمی برای نیل به اهداف شکل بگیرد و لازمه آن فرهنگ سازی و اقبال به بخش تعاونی هاست.

تسهیل سازی در کسب و کار تعاونی ها  از طریق شفافیت

 وی افزود: ایجاد شفافیت و جلب اعتماد نسبت به بنگاههای تعاونی ضروری است. تا امروز سازوکار نظارتی داشتیم اما سامانه هوشمندی توسط رئیس جمهور رونمایی شد و شیوه کار این است که بانک اطلاعاتی اعضا ایجاد می شود و از طریق برخط و آنلاین می‌توان از وضعیت شرکت ها مطلع شد.
وی افزود: کلیه اطلاعات مالی عملکردی، مدیریتی و اطلاعات اعضا و مدیران شرکت ها را در برخواهد داشت.

ایجاد کانون های ارزیابی با هدف استقرار نظام شایسته سالاری و ایجاد فرصت برابر برای همه

 داود صفوتی امین مدیرکل منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تاکیدات وزیر مبنی بر شفافیت گفت: در حوزه شفاف سازی و توانمندسازی برنامه هایی را تدارک دیدیم. توجه ویژه ای به کانون های توسعه در حوزه توانمندسازی داشتیم و به سمت استفاده از ابزارهای مختلف در حوزه شفافیت رفتیم.
وی افزود: یک پرتال طراحی کردیم و از سامانه های مرتبط استفاده و تمام مناقصه ها، مزایده ها و خریدها از طریق این سامانه ها صورت می‌گیرد. 

 با ایجاد سامانه شفافیت شاهد افزایش سرمایه اجتماعی خواهیم بود 

فریبا بریمانی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات سازمان بهزیستی با بیان اینکه تفکر حاکم بر بهزیستی شفافیت است، خاطرنشان کرد: سامانه شفافیت بهزیستی را طراحی و اجرا کردیم. برای افزایش سرمایه اجتماعی مردم می‌توانند مراجعه و اطلاعات 40 هزار مرکز خدماتی بهزیستی را داشته باشند.
وی افزود: این سامانه با حضور رئیس جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رونمایی شده است. یکی دیگر از ابزارهای شفافیت واریز و پرداخت الکترونیک مستمری هاست. برای 800 مرکز نگه داری معلولین نیز مستمری ها به صورت الکترونیک واریز شد. این اقدامات در راستای سیاست های دولت انجام و امیدواریم این روند با سرعت ادامه داشته باشد. اطلاعات مربوط به برنامه های مسکن و... نیز به صورت آنلاین در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: سامانه یک‌ماه است که آغاز به کار کرده است. 40 هزار مرکز دارای مجوز، اطلاعات همه مراکز وجود دارد. 
بریمانی تصریح کرد: همچنین اطلاعات کمک های مردمی نیز وارد سامانه می‌شود. میزان جلب مشارکت ها هر روز در سامانه منتشر می‌شود و موسسات خصوصی نیز بزودی می‌توانند اطلاعات کمک ها و مشارکت های مردمی را وارد سامانه کنند.

ارایه نسخه الکترونیکی در راستای بهبود خدمات رسانی به گروههای هدف

 در ادامه این نشست علی معیری، مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان تامین اجتماعی نیز با بیان اینکه ما طی 59 عنوان پروژه را انجام دادیم که یکی نسخه الکترونیک است. 
وی افزود: 378مرکز را در شش فاز با ظرفیت 8200 پزشک به نسخه مجهز کردیم. همچنین  97 درصد نسخ الکترونیکی صادر شده است.  
معیری خاطرنشان کرد: از 22 هزار، 11 هزار پزشک طرف قرارداد هستند؛ از جمله مهمترین مزایا حذف خطای نسخه خوانی و نسخه نویسی است. کسب آمار و اطلاعات دقیق درباره میزان تجویز و هزینه کرد، حذف دفترچه های درمانی و امکان مراجعه و پذیرش با کارت ملی و کاهش صدور دفترچه های کاغذی از دیگر مزایاست . 
وی افزود: سامانه ما در اختیار پزشکان است و میتوانند آنجا ثبت نام کرده و امضای دیجیتال در اختیارشان قرار می‌گیرد. 
وی با تاکید بر این که حسب سیاست گذاری وزارت بهداشت حذف نسخ یک الزام است، خاطرنشان کرد: این اتفاق باید در وزارت بهداشت هم بیفتد. بیمه سلامت، نیروهای مسلح، امداد و تامین اجتماعی حمایت میشوند و بیمار را از به همراه داشتن دفترچه بی نیاز میکند. 

با ایجاد سامانه شفافیت گام بلندی در جهت دسترسی ارتقای دسترسی آزاد به اطلاعات بر خواهیم داشت

مهندس طهماسبی، مدیرعامل هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه یکی از ویژگی های سامانه اطلاعات مالی شرکت ها به ریز حسابها و کل مجموعه صندوق بازنشستگی است، گفت: در لحظه میدانستیم در کدام شرکت چه نیرویی استخدام شده است. 153 شاخص عمومی و کلی در این راستا داریم.
وی ادامه داد: شرکت های غیربورسی همه اطلاعاتشان را در کدال می گذاریم. این سیستم اطلاعات را بدون مغایرتی در اختیار قرار می‌دهد. تمام مدیران عالی می‌توانند اطلاعات شرکت ها را به راحتی کسب کنند. شبکه طولانی از اطلاعات داریم.
وی ادامه داد: حقوق مدیران و مشخصات نیروها، تعداد مشاوران و غیره همگی در دسترس است. این سامانه تمام اطلاعات مالی شرکت را جمع آوری و در 160 شاخص میدهد. عمده اطلاعات برای سیاست گذاران است. 
طهماسبی تاکید کرد: با توجه به اینکه شرکتها با یکدیگر رقابت دارند لذا اطلاعات نقدینگی ، مالی و بانکی باید در اختیار سیستم ناظر بالاسری قرار بگیرد. برهمین اساس ناظران و ارزیابان می‌توانند در لحظه اطلاعات را دریافت کنند.
مرتضی محرم خانی نماینده معاونت توسعه و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حوزه اشتغال اقدام به راه اندازی سامانه ناظر کرد و مهمترین وظیفه ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در حوزه اشتغال و هماهنگی بین دستگاهی است. ایجاد پویایی در طراحی سیاست های کلان و پایش برنامه ها و سیاست های مهم کشور و برنامه هایی از قبیل اشتغال فراگیر، پایش شاخص های کلان اشتغال و ارتباط آن با برنامه ها، تحلیل زنجیره ارزش کسب و کار است.
وی خاطرنشان کرد: انتطار داریم بتوانیم با توجه به گزارشاتی که از سامانه می گیریم نسبت به گذشته بهتر عمل کنیم و در زمینه سیاست گذاری اقدامات درخور نیاز بازار کار گام های موثری برداریم.
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید