اخبار

محسنی بندپی خبر داد : کاهش 3/8 درصدی طلاق

محسنی بندپی خبر داد : کاهش 3/8 درصدی طلاق
بهزیستی بازوی اصلی دولت و وزارت رفاه در مبارزه با آسیب های اجتماعی ، همیشه در سیبل بوده است. دکتر انوشیروان محسنی بندپی معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان بهزیستی البته معتقد است که عملکرد مناسبی در این باره وجود دارد .

وی در این باره به روزنامه سازندگی گفت: سازمان بهزیستی کشور سه راهبرد پیشگیرانه چون بروز آسیب های اجتماعی و معلولیت ها، اقدامات همه جانبه و مستمر برای توانمندسازی جامعه هدف دارد؛ اشتغال، برگشت پذیری به جامعه و استفاده ظرفیت سازمان های مردم نهاد .

رییس سازمان بهزیستی گفت: در اجرایی کردن این سه راهبرد در قسمت پیشگیری از معلولیت ها ؛ برای بیش از 75 درصد کودکان تازه متولد، غربالگری شنوایی سنجی انجام شده و از 12 هزار ناشنوایی پیشگیری شد. معاینه تنبلی چشم در بیش از 80 درصد کودکان نیز از کم بینا و نابینا شدن 60 هزار کودک جلوگیری کرد .
دکتر محسنی بندپی گفت: در بخش معلولیت ها نیز با توجه به ماده 75 ماده ششم در بحث پیشگیری از معلول زایی، زوج هایی که ازدواج های پرخطر دارند، مورد مشاوره و ارجاع به مراکز قرار گرفتند؛ با طرح اشتغال 25 هزار معلول در هر سال در سال 96 تا کنون 22 هزار معلول مشغول به کار شدند.
رییس سازمان بهزیستی گفت: دولت در چند بعد ملزم شده قانون 3 درصد اشتغال را رعایت کند . در بودجه سال 97 هم با وجود این که قانون معلولان ابلاغ نشده 200 میلیارد تومان برای شروع اجرای این قاون در نظر گرفته شده است به عزیز معلولی که در خانه است توانایی کار کردن ندارد و مستمری نمی گیرد حداقل دستمزد تعلق می گیرد .
دکتر محسنی بند پی همچنین از تدوین بسته ای کاردرمانی، توانبخشی و حق پرستاری در این قاون و مناسب سازی با حقوق بشر و رویکردهای اجتماعی محورانه سخن گفت.
معاون وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی با اشاره به کاهش نرخ ازدواج نیز از هزار و 600 مرکز مشاوره خبر داد .
وی گفت: تعداد اورژانس اجتماعی از سال 78 تا سال 95  حدود 190 پایگاه بوده که در سال 96 ، 150 اورژانس اجتماعی در 150 شهر بالای 50 هزار نفر راه افتاده است .
دکتر محسنی بندپی از افزایش موفقیت اورژانس های اجتماعی در جلوگیری از انجام خودکشی در دو سال متوالی خبر داد و گفت: اورژانس اجتماعی در سال 94 حدود 4 هزار و 200 نفر و در سال 95 حدود 5 هزار و 200 نفر را از خودکشی رهایی داد . در اورژانس اجتمااعی کیفیت کار مدنظر است تا بتوانیم در بحث طلاق و خودکشی اقدام کنیم البته باید برای قشر آسیب دیده  پناهگاهی داشته باشیم .
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات وزارت رفاه را موجب اعتماد سه قوه دانست و گفت: در قوه قضاییه الگوی درمان مدار و ثبت سامانه الکترونیکی طلاق راه افتاده است . از ابتدا برای زوج به فراخور مشکلی که پیش آمده ، مشاوره های اختصاصی در نظر می گیریم . این مشاوره ها در 11 استان انجام می شود . این سامانه در زمان اجرای پایلوت منجر به کاهش 3/8 درصد طلاق در مشهد و کاهش 35 درصدی مراجعات به دادسراها شده است .
۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ۱۲:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید