اخبار

شانزدهمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام

شانزدهمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های  تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام
شانزدهمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام صبح روز سه شنبه، هشتم اسفندماه با حضور دکتر سلام امینی ، حضور دکتر سلام امینی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مهندس شیرخانی رییس شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کلیه ی مدیران عضو شورای هماهنگی در محل سالن جلسات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، دکتر امینی اظهار کرد: طرح توسعه پروژه پتروشیمی ایلام در قالب صنایع پایین دستی در حال اجرا است اما مرحله نخست آن دارای مشکل تامین نشدن خوراک اتیلن برای کارخانه است و با رایزنی های صورت گرفته در صدد رفع این مسئله هستیم.
وی افزود: یکی از مشکلات اساسی استان ایلام بیکاری و ایجاد اشتغال است و برای رفع این مشکل باید به عنوان خدمتگذار مردم تمام توان خود را برای از بین بردن چنین معضلی که گریبانگیر بیشتر خانواده هاست، بکار ببریم.
امینی یادآور شد: می توان با توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی ایلام برای 400 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرد و قرار است با تکمیل سد گلال که تامین کننده آب مورد نیاز این مجتمع است، مرحله دوم آن نیز به بهره برداری برسد که زمینه ساز ایجاد صنایع پایین دستی خواهد بود.
امینی به مشکلات کارگران شرکت پتروشیمی ایلام اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات اساسی در این بخش نداشتن نیروی انسانی متخصص است و باعث شده که 69 درصد کارگران در مهارت های مختلف این شرکت غیربومی باشند.
وی با بیان اینکه به کارگر ماهر نیاز داریم، تاکید کرد: برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری باید سازمان فنی و حرفه ای افراد جویای کار را تربیت و آموزش دهد و مشکل کمبود نیروی متخصص در این شرکت کاهش یابد.
وی خلاقیت مدیران در کارآفرینی را یکی از راهکارهای کاهش نرخ بیکاری دانست و گفت: مدیران با تعریف پروژه های متعدد و دارای توجیه می توانند برای بخش اشتغالزایی خلاق و کارآفرین باشند.
نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی دیگر از ظرفیت های استان ایلام بخش توریسم و منابع طبیعی است که با وجود دارا بودن شرایط آب و هوایی و منابع بکر و طبیعی در زمینه جذب توریسم سرمایه گذاری نکرده و از آن غافل هستیم.
امینی گفت: حوزه اشتغال از دغدغه های اصلی دولت است که با مشکل مواجه است و استان ایلام نیز از آن مستثنی نیست و باید به آن نگاه جدی شود.
وی تاکید کرد: امروزه ملاک اصلی رشد و توسعه کشور توانایی، تخصص و بروز بودن است و باید در چارچوب قانون از توانایی های خود برای ارائه ایده و خلاقیت به مدیران و مسئولان پیشقدم شوند.


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گفت: با توجه به اهمیت تقویت تعاملات درون استانی و ایجاد وحدت رویه و یکپارچگی در فعالیت ها و انسجام بخشی بین واحدهای اجرایی دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سطح هر یک از استان های کشور، "شورای هماهنگی مدیران دستگاه های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان" حسب دستور مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اهداف: انسجام بخشی بین مدیران اجرایی دستگاه های زیرمجموعه در استان، ارتقاء سطح تعاملات و همکاری دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سطح استان، ایجاد هم افزایی و تشریک مساعی در حوزه وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتقاء سطح اثربخشی برنامه ها و اهداف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان ها، ایجاد وحدت رویه انسجام و یکپارچگی در فعالیت های دستگاه های تابعه - تولید اطلاعات مورد نیاز و به هنگام و ارائه آن به نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری وزارت متبوع و بهره مندی از جایگاه شورا در برنامه ریزی های استانی به ویژه شورای توسعه و برنامه ریزی استان ها) تشکیل شده است.

رئیس شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: هر یک از مدیران در شورای هماهنگی، سفیری از دولت تدبیر و امیدند که باید خدمات و فعالیت های دولت را آن چنان که شایسته دولت می باشد به مردم انعکاس دهند تا جامعه هدف بداند بزرگترین دغدغه دولت رفاه اجتماعی آن ها است و انشاءالله با همکاری خود مردم این هدف به سرانجام خواهد رسید.

مهندس شیرخانی ادامه داد: شورای هماهنگی مدیران سبب هم افزایی در برنامه ها و عملکردهای سازمانی و افزایش توانمندی هر یک از دستگاه های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فعالیت های هر دستگاهی ارزشمند است و باید با بهره گیری از توانمندی های یکدیگر در راستای بهبود فعالیت ها تلاش کرد.

مهندس شیرخانی گفت: امسال 155 طرح روستایی و فراگیر با اعتبار 350 میلیارد ریال در استان ایلام ارزیابی و به بانک ها معرفی شده است.
مهندس شیرخانی افزود: در راستای اشتغال فراگیر در روستاها و جامعه عشایری سهم استان ایلام در مرحله اول برای اعطای تسهیلات طرح روستایی یک هزار و 80 میلیارد ریال و برای طرح اشتغال فراگیر یک هزار و 120 میلیارد ریال است.
وی یادآور شد: ایلام طبق سرشماری آمار رسمی کشور جز 8 استانی است که نرخ بیکاری آن تک رقمی و 9.6 درصد است و نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
رییس شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام تاکید کرد: با تغییر نگرش مردم به کسب و کار و مشاغل خانگی این مشاغل می توانند رونق بیشتری بگیرند و آمار بیکاران کاهش یابد اما مسئولان نیز باید برای حمایت و شناسایی این ظرفیت ها تلاش بیشتری کنند.
وی با اشاره به کمبود نیروی متخصص در ایلام گفت: نیروهای به کار گرفته در طرح های عظیم از جمله پتروشیمی باید بومی باشند و امکانات فنی و حرفه ای باید به سمت تربیت و آموزش نیروهای متخصص پیش رود.

در ادامه این جلسه هرکدام از اعضاء به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند و مواردی به تصویب رسید

۸ اسفند ۱۳۹۶ ۱۵:۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید