اخبار

جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان

جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان
جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان به ریاست دکتر درویشی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام و با حضور مهندس شیرخانی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام و دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان و مدیران بانک های عامل و دستگاه های اقتصادی و اجرایی استان، ظهر روز دوشنبه هفتم اسفندماه در محل سالن جلسات شهید رجایی استانداری ایلام برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار در این جلسه گفت: جذب با کیفیت تسهیلات اشتغال زایی در دستور کار کارگروه است و اصل بر جذب با کیفیت تسهیلات اشتغال زایی در استان است و بانک ها و دستگاه های اجرایی نظارت کافی بر طرح های اشتغال زایی را مصوب داشته باشند، بدین معنی که طرح‌های پایداری و اشتغال مناسب را داشته باشند.
 
درویشی با تأکید بر جذب با کیفیت تسهیلات افزود: اصل بر این است که تسهیلات اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی تا تیرماه سال 97 می بایست جذب شود و در این خصوص کمیته ها، کارگروه های شهرستان ها و به تبع آن استان و دستگاه های تخصصی باید با جدیت در این خصوص فعال باشند و نسبت به بررسی و کارشناسی دقیق و اصولی و البته سریع طرح های ثبت شده در سامانه کارا اقدام نمایند.
 
وی با تأکید بر نظارت دقیق بیان داشت: طرح های اشتغال زایی باید به گونه ای تصویب شود که زمینه نظارت بعد از تصویب طرح ها وجود داشته باشند و در این خصوص کمیته های فنی فعال عمل نمایند و نظارت عالیه نیز بر عهده کارگروه است.
 
این مقام مسئول ادامه داد: کمیته های فنی و کارگروه های شهرستانی در خصوص توجیه اقتصادی،بازارپسندی، زنجیره تولید و سایر مولفه های تولید در طرح ها باید مد نظر قرار گیرد چرا که ممکن است باعث ایجاد مشکل برای واحدهای فعال شود.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تحلیل دقیق آمارها را از اولویت های کارگروه دانست و خاطر نشان کرد: با تحلیل محتوای آمارها و بررسی کارشناسی آنها می توان نسبت به اتخاذ تصمیمات مناسب اقدام نمود و در این زمینه به عنوان مثال آمار تک رقمی بیکاری در فصل پاییز استان و بالا بودن ثبت نام مردم در طرح اشتغال روستایی در مقایسه با دیگر استان ها باید بررسی شود و دلایل رفتار مردم در استان مورد بررسی قرار گیرد.
 
ایوب درویشی ادامه داد: تاکنون بیش از 6600 طرح اشتغال زایی در اشتغال روستایی و فراگیر ثبت نام صورت گرفته است که برای استان ایلام در طرح اشتغال روستایی بیش از 108 میلیارد و در اشتغال فراگیر نیز بیش از 112 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت تخصیص یافته است که باید تا تیرماه امسال نسبت به جذب آن اقدام نمود.

 

 

 

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام گفت: با بیان اینکه در پاییز امسال جز 8 استانی بودیم که نرخ بیکاری تک رقمی داشتند، اظهار کرد: مقایسه نرخ بیکاری در استان ایلام با سایر استان‌ها در پارامترهای مختلف از جمعیت گرفته تا سایر مولفه نیز بررسی شده است.

وی با بیان اینکه در استان ایلام، 6 هزار و 652 متقاضی ثبت‌نامی در سامانه کارا داریم، افزود: خوشبختانه توانستیم با اطلاع‌رسانی منسجم در این حوزه اطلاعات مورد نیاز متقاضیان را در اختیار آنها قرار دهیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام با اشاره به اینکه جمعیت بیکار استان ایلام بر اساس سرشماری سال 95 ، تعداد 19 هزار و 200 نفر اعلام شده است، اضافه کرد: از 6 هزار و 652 طرح ثبت‌نامی در سامانه کارا تعداد 1 هزار و 52 طرح توسعه‌ای، 1 هزار و 352 طرح در گردش و 4 هزار و 252 طرح نیز جدید هستند.

مهندس شیرخانی در ادامه با بیان اینکه از تعداد طرح‌های ثبت‌نامی در سامانه کارا 5 هزار و 980 طرح روستایی و 672 طرح فراگیر هستند، گفت: به تفکیک شهرستان‌های چرداول بیشترین و شهرستان سیروان نیز کمترین میزان ثبت‌نامی در این سامانه را داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه در اجرای ثبت طرح‌ها در سامانه کارا ادارات جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و میراث فرهنگی بیشترین طرح‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، عنوان کرد: در تفکیک نوع طرح‌های ثبت‌نامی در سامانه کارا می‌توان گفت که بخش کشاورزی با 5 هزار و 178 طرح، بخش صنعت با 904 طرح و بخش خدمات نیز با 572 طرح سه بخش اول مورد تقاضای افراد هستند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام سهم اعتبارات روستایی در حوزه مشاغل را 108 میلیارد و 800 میلیون تومان اعلام و عنوان کرد: بانک‌های عامل ما در این حوزه شامل کشاورزی با 35 طرح، توسعه تعاون با 7 طرح، پست بانک با 10 طرح و صندوق کارآفرینی هستند.

مهندس شیرخانی اظهار کرد: در بخش تسهیلات اشتغال فراگیر نیز سهم استان ایلام 112 میلیارد تومان بوده که تاکنون 11 میلیارد تومان آن برای 68 طرح مصوب شده است.

وی در پایان گفت: در بخش اشتغال فراگیز نیز ادارات جهادکشاورزی، میراث فرهنگی و صنعت و معدن به ترتیب بیشترین سهم را دارند.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز در این نشست مشخص نبودن راهبرد و برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی در استفاده از این تسهیلات و متقاضی محور بودن طرح‌ها، عدم توجه دستگاه‌های اجرایی به ماهیت و اهداف این تسهیلات که توسعه اشتغال از طریق طرح‌های سرمایه‌گذاری است، اطلاعات ضعیف دستگاه‌های اجرایی از اهلیت فنی و کارآفرینی مجریان طرح‌ها و وضعیت و سابقه طرح‌ها، عدم توجه به رویکرد تکمیل زنجیره تولید در رسته‌های مختلف و تمرکز زیاد و تکرر طرح‌ها در حلقه تولید را از مشکلات این طرح عنوان کرد.

وی عدم توجه به بخش عرضه نیروی کار و جامعه هدف اشتغال استان (فارغ‌التحصیلان و جوانان) و عدم ایجاد فرصت برای اشتغال متناسب با نیاز عمده جامعه بیکار استان، ضعف مشهود فقدان مشاوره و تسهیل گری لازم در بسیاری از طرح‌ها و عدم وحدت رویه بین دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌ها با مرکز استان و اعمال سیاست‌های متفاوت در موارد مشابه را از مسائل این طرح در استان عنوان کرد.

 

 

۸ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید